Izvor: Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije
Radni sastanak predstavnika HGK s ministricom Vučković
Objavljeno: 21. 08. 2024.
Izvor: Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije
Predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović sa suradnicima sastao se s ministricom zaštite okoliša i zelene tranzicije Marijom Vučković. U Ministarstvu se danas tako raspravljalo o ključnim pitanjima aktualnih i budućih regulativa iz sfere zaštite okoliša i održivog razvoja i njihovim utjecajima na gospodarstvo.
Razgovaralo se o efektima proširenja Europskog sustava trgovanja emisijama (EU-ETS) na nove sektore, kao i uvođenju zasebnog sustava ETS 2 za zgradarstvo, cestovni promet i goriva. Jedna od tema bila je i primjena mehanizma za ugljičnu prilagodbu na granicama (CBAM), koji je stupio na snagu 1. listopada 2023. Tijekom prijelaznog razdoblja, obveznici imaju obavezu podnositi tromjesečna izvješća o emisijama ugrađenim u proizvode koji podliježu CBAM-u, što zahtijeva dodatne napore u prikupljanju i obradi podataka.

Mirjana Čagalj, potpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet, Luka Burilović predsjednik HGK i Tomislav Radoš, potpredsjednik HGK za industriju i održivi razvoj; Izvor: Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije
Razmotren je i Zakon o gospodarenju otpadom, s naglaskom na izazove s kojima se suočavaju davatelji javnih usluga u kontekstu kružnog gospodarstva.
HGK je iznijela Prijedlog vezan uz Poticaje za kupnju električnih vozila. Ideja je da se osigura veći ukupni iznos natječaja, a smanji iznos poticaja po pojedinom vozilu. Tako bi veći broj zainteresiranih mogao sudjelovati u natječaju te bi se time povećao broj energetski učinkovitih vozila na ciljanih 10 posto udjela takvih vozila u Hrvatskoj, s obzirom da smo sada na 3 posto. Dodatno predloženo je razmatranje proširenja sustava poticaja i na pravne osobe.
Građevinski sektor, kao sektor s najvećom potrošnjom sirovina, ali i s velikim potencijalom za doprinos kružnom gospodarstvu, također je bio jedan od fokusa sastanka. Kako sektor građevinarstva raste zadnjih godina, tako rastu i količine građevnog otpada, što dodatno ide u prilog potrebi za daljnjim naporima u smjeru održivog upravljanja resursima.

Izvor: Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije
HGK pozdravlja otvorenost i suradnju s Ministarstvom zaštite okoliša i zelene tranzicije.
"Ovaj radni sastanak pokazuje važnost bliske suradnje između poslovne zajednice i nadležnih institucija u rješavanju izazova zelene tranzicije. HGK vjeruje da ćemo zajedničkim naporima pridonijeti izgradnji održivijeg i konkurentnijeg gospodarstva te nastaviti razvijati uspješan dijalog s ministarstvom i u budućnosti", rekao je predstavnik HGK, Luka Burilović.
Slijedi nastavak i jačanje suradnje te konkretni rezultati koji će proizaći iz ovoga i budućih radnih sastanaka, te je zaključeno kako je važna kontinuirana suradnja s ciljem ostvarenja zajedničkih ciljeva.