Izvor: HGK

Radni sastanak predsjednika HGK-a i direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost

Objavljeno: 13. 09. 2023. , Ažurirano: 13. 09. 2023.

Predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović i direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Luka Balen sa suradnicima održali su radni sastanak na temu programa i projekata koji se sufinanciraju sredstvima Fonda, a koji su osim građana i jedinica lokalne samouprave usmjereni i na gospodarstvo.

Predsjednik HGK Luka Burilović je istaknuo kako HGK preko svojih interesnih udruženja i grupacija daje prijedloge i inicijative koji će poticati daljnja ulaganja u korištenje obnovljivih izvora energije.

Balen i Burilović.jpg

Luka Balen, direktor FZOEU-a i Luka Burilović, predsjednik HGK-a ; Izvor: HGK

"Cilj nam je pojednostavniti i ubrzati procedure gdje god je to moguće kako bi naši investitori u što kraćim rokovima realizirali svoje projekte. Sve veći broj tvrtki se okreće korištenju obnovljivih izvora energije. Prioritet nije samo smanjenje troškova poslovanja, nego energetska neovisnost i održivo poslovanje kako bi bili što konkurentniji na tržištu", rekao je Burilović.

Direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Luka Balen  istaknuo je kako je u Fondu u tijeku je obrada zahtjeva tvrtki koje su se prijavile za sufinanciranje projekata proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora u prerađivačkoj industriji i toplinarstvu.

"S obzirom da je ovo bio prvi poziv koji se provodi iz Modernizacijskog fonda veliku pomoć smo imali i kroz Hrvatsku gospodarsku komoru koja je zajedno s nama i Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja organizirala edukaciju za sve zainteresirane prijavitelje. Trenutno je na raspolaganju 60 milijuna eura koji će našim tvrtkama pomoći u zelenoj tranziciji", rekao je Balen.

Direktorica HGK-ovog Sektora za industriju i održivi razvoj Marija Šćulac Domac, istaknula je kako je četvrta konferencija "Podržimo održivo", koja se održava 19. rujna, odlična platforma da se predstavnici raznih tvrtki upoznaju sa mogućnostima financiranja održivosti te čuju primjere kako razvijati kompetencije za održivo upravljanje. a Fond za zaštitu okoliša je drugu godinu za redom partner ove konferencije.

Na sastanku se, osim tema energetske učinkovitosti u zgradarstvu i korištenja obnovljivih izvora energije, raspravljalo i o poticanju e-mobilnosti.

Predsjednik Komore Zagreb i savjetnik predsjednika HGK Josip Zaher naveo je prijedloge koji su došli iz njihovog Udruženja trgovine motornim vozilima,a koje je Fond uvažio. Direktor Fonda Balen je rekao kako je u suradnji s Energetskim institutom „Hrvoje Požar“ izrađena studija koja je uključivala i savjetovanje sa svim zainteresiranim dionicima te da će im uvjeti novog javnog poziva uskoro biti prezentirani.

Također je istaknuta dobra suradnja na području gospodarenja otpadom, kako sa komunalnim poduzećima i centrima za gospodarenje otpadom, tako i s tvrtkama koje se bave skupljanjem i preradom posebnih kategorija otpada.

Zamjenik direktora Fonda Mirko Budiša kazao je kako je u tijeku donošenje novih pravilnika vezanih za ambalažu i druge posebne kategorije otpada, stoga će u idućoj godini od iznimne važnosti biti upravo suradnja HGK i Fonda kako bi se kroz zajedničke edukativne radionice i tematska događanja svi dionici upoznali s novostima i ciljevima koji su u tom području pred nama.