Održane dvije radionice o nabavi spremnika za odvojeno prikupljanje komunalnog otpada

Objavljeno: 10. 04. 2018. , Ažurirano: 27. 04. 2018.

U Hrvatskoj gospodarskoj komori – Županijskoj komori Split 26. travnja su održane dvije regionalne radionice o nabavi spremnika za odvojeno prikupljanje otpada u organizaciji Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i Hrvatske gospodarske komore. Radionice su okupile više od dvije stotine predstavnika gradova i općina te njihovih komunalnih društava.

Tema je radionica bila objava Javnog poziva jedinicama lokalne samouprave za nabavu spremnika za odvojeno prikupljanje otpada s ciljem da se detaljnije pojasne uvjeti prijave na javni poziv koji je Fond objavio 6. travnja i otvoren je 45 dana, odnosno do 20. svibnja. Ministarstvo zaštite okoliša i energetike Republike Hrvatske je Operativnim programom konkurentnosti i kohezija jedinicama lokalne samouprave osiguralo 85 posto EU sufinanciranja spremnika za odvojeno prikupljanje otpada, dok 15 posto sredstava moraju osigurati jedinice lokalne samouprave u svojim proračunima.

Uime domaćina, ŽK Split, prisutne je pozdravila Ana Marija Puzić, koordinatorica za industriju i IT te energetiku i zaštitu okoliša. Sudionicima se potom na prvoj radionici obratio Blaženko Boban, župan Splitsko-dalmatinske županije, te Tomislav Ćurko, predsjednik Udruženja komunalnog gospodarstva HGK. Na drugoj radionici sudionike je uvodno pozdravio Nino Vela, zamjenik gradonačenika Grada Splita, te Mile Horvat, državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike, koji je prisutnima, među ostalim, predstavio aktivnosti koje će Ministarstvo provoditi u vezi s gospodarenjem otpadom.

U prvom je dijelu radionice Aleksandra Čilić, načelnica u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, istaknula kako je ovim javnim pozivom za iskaz interesa potrebno prikupiti podatke o potrebnoj količini spremnika za odvojeno prikupljanje otpada te volumenu spremnika.

"Nakon što Fond obradi sve pristigle zahtjeve, bit će moguće procijeniti ukupni iznos investicije, koja bi mogla iznositi više od 200 milijuna kuna, te će na temelju toga Fond provesti objedinjeni postupak javne nabave", napomenula je Ćilić.

Protokol o financijskom praćenju projekta nabave spremnika za odvojeno prikupljanje otpada predstavio je Ivica Pili.

U sklopu drugog, praktičnog dijela radionice Lucija Samac je vježbama pojasnila metodologiju izračuna radi što točnijeg određivanja potrebne količine spremnika za odvojeno prikupljanje otpadnog papira i kartona, plastike, stakla, tekstila te biootpada.

Nakon što su predstavnici Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost sudionike detaljno upoznali s procedurama, načinima i uvjetima prijave na Javni poziv, zajedno su prošli simulaciju ispunjavanja potrebnih podataka za Javni poziv.

Predavači su pozvali sve sudionike da prate stranice Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te da sve upite koje imaju naknadno pošalju na e-adresu: spremnici@fzoeu.hr.