U ŽK Split održana radionica o prvoj prodaji i vaganju proizvoda ribarstva

Objavljeno: 01. 06. 2018. , Ažurirano: 18. 06. 2018.

U Županijskoj komori Split 14. lipnja održana je radionica Obveze u pogledu vaganja i prve prodaje proizvoda ribarstva i teški prekršaji, u organizaciji Uprave ribarstva Ministarstva poljoprivrede i u suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom i Hrvatskom obrtničkom komorom.

Predavači su bili djelatnici Uprave ribarstva Jenko Franchesci, Mirta Novak, Mislav Sokol i Mario Jurašić, a sudionici ovlaštenici povlastica, zapovjednici plovila, prvi kupci i ostali uključeni u sektor ribarstva.

Cilj je radionice bio upoznati se s novim prijedlozima i odredbama u skladu s člancima 43 i 44 Zakona o morskom ribarstvu (Narodne novine, 62/2017) te u skladu s Uredbom (EU) 1224/2009. budući da se Ministarstvo poljoprivrede nalazi u postupku donošenja propisa o sustavu prve prodaje proizvoda ribarstva i propisa u vezi s vaganjem.

Zanimljivom su prezentacijom i na praktičnim primjerima predstavljene glavne novosti u postupku registracije prvih kupaca putem Portala gospodarskog ribarstva te uvjeti koje podnositelji zahtjeva za registraciju moraju zadovoljiti da bi bili prvi kupci. Promjene će se provoditi i u samom sustavu ispunjavanja i dostavljanja prodajnih listova te ostale dokumentacije isključivo elektroničkim putem, a sve radi sljedivosti proizvoda ribarstva, od ulova do krajnjeg potrošača.

Na kraju su nazočni upoznati s odredbama koje se odnose na teške prekršaje utvrđene inspekcijskim nadzorom, razlozima uvođenja, kriterijima, načinom bodovanja i registrom teških prekršaja.