Karlovačke poduzetnice, kreatorice malih, ali uspješnih poslovnih priča

Objavljeno: 23. 03. 2018. , Ažurirano: 11. 04. 2018.

U ŽK Karlovac je 10. travnja održana radionica Mogućnosti financiranja za poduzetnice, pri čemu je poseban osvrt dan na promicanje ženskog poduzetništva i razvoj poslovanja s povoljnim načinom financiranja.

Karlovačke poduzetnice doznale su u Komori sve informacije o financiranju koje im pruža hrvatsko tržište putem institucija, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Hrvatske banke za obnovu i razvitak, Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije te pogodnosti Raiffeisen poslovne banke i poduzetničke prakse tvrtke Salonize.

„Gospodarstvo Karlovačke županije izrazito je dinamično. Ostvaruje stalni rast, povećava izvoz i stvara proizvode dodane vrijednosti, među kojima se ističu oni izvorni te proizvodi visoke tehnologije. Potičemo i razvoj ženskog poduzetništva. Iako je riječ većinom o malim poduzećima, ona se polako, stabilno i uspješno razvijaju. Ženama koje tek ulaze u poduzetništvo nudimo usluge Razvojnog centra Karlovac. Taj naš poduzetnički inkubator omogućuje razvoj poduzetništva u Karlovačkoj županiji i povećanje konkurentnosti naših poduzetnika“, kazao je Zlatko Kuzman, predsjednik Hrvatske gospodarske komore – Županijske komore Karlovac.

Mateja Jakšić, rukovoditeljica Odsjeka za mjere aktivne politike u Područnom uredu Karlovac HZZ-a predstavila je devet mjera aktivne politike zapošljavanja i naglasila kako u posljednje tri godine raste zanimanje nezaposlenih osoba Karlovačke županije za samozapošljavanje, uključujući i žene. Samozapošljavanjem buduća poduzetnica može dobiti bespovratna sredstva u vrijednosti od 55.000 kuna. Uz potpore za samozapošljavanje i zapošljavanje, HZZ poduzetnicama nudi potpore za stručno usavršavanje, obrazovanje nezaposlenih, osposobljavanje na radnom mjestu, stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa, javne radove, potpore za očuvanje radnih mjesta te mjeru Stalni sezonac. „U prva tri mjeseca ove godine zaprimili smo 35 zahtjeva za mjeru samozapošljavanja, među kojima je 10 poslovnih planova budućih poduzetnica koje su među prvima koristile mjeru za samozapošljavanje“, kazala je Jakšić.

Na radionici su istaknuti povoljnji oblici financiranja razvoja poslovanja poduzetnica koje nudi Hrvatska banka za obnovu i razvitak te Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije. Predstavljen je HBOR-ov program kreditiranja Žene poduzetnice, a predstavnica HAMAG-BICRO-a govorila je o financiranju poslovanja i razvoja poduzetništva izdavanjem jamstava za odobrene kredite, dodjeli bespovratnih sredstava, mikro kreditiranju te poticanju investicija i pružanju financijske potpre inovativnim i tehnološki usmjerenim tvrtkama inovacijskim programima.

Kako što povoljnije financirati svoj poduzetnički poduhvat, sudionicama radionice savjetovali su i predstavnici Raiffeisen banke te Raiffeisen Lesinga. Predstavljena su i rješenja za bolju organizaciju poslovanja, a među njima je i Salonize, aplikacija koja služi za upravljanje poslovanjem u uslužnim djelatnostima, sufinancirana iz EU fondova, naglasila je Natalija Zastavnik Crnički, direktorica tvrtke Salonize.

Radionica Mogućnosti financiranja za poduzetnice održava se diljem Hrvatske, a organizatori su Institut za razvoj ženskog poduzetništva Adria i mreža poslovnih žena Women in Adria.