Radionica HGK kao vodič tvrtkama za izaslanje radnika i prekogranično pružanje usluga u Italiji i Austriji

Izvor: HGK
Radionica HGK kao vodič tvrtkama za izaslanje radnika i prekogranično pružanje usluga u Italiji i Austriji
Objavljeno: 16. 04. 2025. , Ažurirano: 16. 04. 2025.

Izvor: HGK
Pravna i porezna regulativa izaslanja radnika u Italiju i Austriju iznimno je kompleksna i podložna čestim promjenama. Obveze nisu uvijek posve jasne poduzećima koja žele poslovati na tim tržištima. Hrvatska gospodarska komora uz potporu CROBOHUB++ projekta organizirala je zato stručnu radionicu na temu izaslanja radnika i prekograničnog pružanja usluga u Italiji i Austriji. Cilj interaktivne edukacije je detaljno upoznati poduzetnike s ključnim pravnim, poreznim i administrativnim pitanjima povezanima s poslovanjem na ovim važnim tržištima.
„Hrvatski poslodavci sve više posluju izvan granica, a Italija i Austrija naši su dugogodišnji partneri i među vodećim tržištima za izaslanje radnika i pružanje usluga. Ovom radionicom na jednom mjestu pružamo tvrtkama sve ključne informacije i okupili smo stručnjake koji mogu pomoći da poslovanje u tim zemljama poslodavci provedu zakonito, sigurno i učinkovito. Naše članice suočavaju se s brojnim pitanjima pa smo im osigurali jasne odgovore, kvalitetne kontakte i dodatnu sigurnost za nastup na tržištima velikog potencijala koja traže visoku razinu usklađenosti s propisima,“ istaknula je Silva Stipić Kobali, direktorica Centra za internacionalizaciju poslovanja HGK.
Silva Stipić Kobali, direktorica Centra za internacionalizaciju poslovanja HGK; Izvor: HGK.
Broj izdanih potvrda A1 za izaslanje radnika jasno pokazuje važnost i interes naših tvrtki za talijansko i austrijsko tržište i prekogranično pružanje usluga. Samo u 2023. godini, za Austriju je izdano ukupno 1678 A1, dok je u 2024. izdano njih 1348. Za Italiju je 2023. godine izdano ukupno 1289 potvrda, a prošle godine broj je narastao na 1413 potvrda.
„Budući da se mi bavimo proizvodnjom i montažom metalnih konstrukcija, i da ostvarujemo značajnu poslovnu suradnju sa Austrijom, uvelike proizvodimo i izvozimo konstrukcije u Austriju te su naši radnici već bili izaslani tamo. Smatram da ćemo sudjelovanjem na radionici potvrditi ispravnost dokumentacije koja je potrebna u svrhu izaslanja naših radnika, te eventualno dopuniti znanje o potrebnoj dokumentaciji. Budući da ovo nije prvi seminar u organizaciji HGK na kojem sudjelujem, vjerujem u odličnu organizaciju, s odličnim prezentatorima uvijek otvorenim za razna pitanja poslodavaca,“ pojasnila je Petra Gulić iz tvrtke Ferrostil MONT.
Austrija je druga najveća zemlja investitor u Hrvatsku, s ukupnim ulaganjima od 6,65 milijardi eura, dok se trgovinska razmjena u 2024. procjenjuje na 3,46 milijardi eura. Hrvatski izvoz uključuje električne komponente, dijelove letjelica i montažne objekte, dok se iz Austrije najviše uvoze lijekovi, čokolada, koža i elektroničke komponente.
„U praksi se pokazuje da je najveći izazov za poslodavce iz Hrvatske pravilna i pravovremena priprema dokumentacije prije upućivanja radnika u Austriju. Kako bi se izbjegle visoke kazne i zabrane rada, ključno je razumjeti i primijeniti specifične austrijske propise o minimalnim radnim uvjetima i obvezama prema austrijskim institucijama. Kroz predavanje želim približiti te zahtjeve na praktičan i jasan način – kako bi poslodavci svoje poslovanje učinili pravno sigurnim i održivim,“ naglasila je Tanja Cukon iz Odvjetničkog ureda Cukon.
Tanja Cukon, Odvjetnički ured Cukon; Izvor: HGK.
U sektoru usluga Austrija je jedno od najvrjednijih tržišta za Hrvatsku. U prošloj godini, izvoz hrvatskih usluga u Austriju dosegao je 2 milijarde eura, dok je uvoz iznosio tek 287 milijuna. Najveći udio čine građevinske, turističke, informatičke i montažerske usluge, uz rastući interes za digitalna i industrijska rješenja.
Italija je prvi vanjskotrgovinski partner Hrvatske, ali i peto najvažnije tržište ulaganja. Izvoz usluga u Italiju prošle godine iznosio je 1,43 milijarde eura dok je rashod bio tek oko 227 milijuna. Turizam, prijevoz, poslovne i IT usluge čine glavninu ovog izvoza.
“Najbitnija stvar koju želim prenijeti poslodavcima vezano uz poslovanje u Italiji, je da je ključno prije početka rada u toj zemlji urediti potrebnu dokumentaciju, obaviti odgovarajuće edukacije to jest tečajeve, pokrenuti postupke poput izdavanja dozvole za rad državljana trećih zemalja „permesso di soggiorno“ i uz sve to imati jednu stručnu osobu koja će Vas zastupati u slučaju mogućih inspekcija,” Andrej Šik, direktor SGDZ Ures, tvrtke koja se bavi prekograničnim pružanjem usluga u Italiji.
Andrej Šik, direktor SGDZ Ures; Izvor: HGK.
Radionica je obuhvatila širok spektar tema – od obveza poslodavaca prema zdravstvenim i mirovinskim institucijama, do pitanja vezanih uz porezni tretman izaslanih radnika te posebnosti tržišta Italije i Austrije.
„Važno je da poslodavci i radnici razumiju da se radniku zaposlenom u RH koji je upućen na rad u jednu državu EU na određeni period, doprinosi plaćaju na osnovicu koja nije nužno istovjetna zaradi. Radnicima koji naizmjenično rade u dvije ili više država članica doprinosi se plaćaju na ugovorenu plaću. Porez na dohodak se u pravilu plaća u zemlji gdje je rad obavljen, a ugovorima o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja omogućene su iznimke,“ pojasnila je Marija Zuber, savjetnica u Hrvatskoj zajednici računovođa i financijskih djelatnika.
Marija Zuber, savjetnica u Hrvatskoj zajednici računovođa i financijskih djelatnika; Izvor: HGK.
Upućivanje radnika u druge države, članice EU, poseban je oblik mobilnosti radnika unutar EU, a položaj upućenih radnika je kompleksan i donosi niz pravnih, administrativnih i poreznih izazova za poslodavce i radnike.
„Pravilna primjena propisa ključna je za osiguravanje poštivanja radnih i socijalnih prava zaposlenika, kao i za sprječavanje potencijalnih financijskih i pravnih rizika za poslodavce. Uredbe EU za koordinaciju sustava socijalne sigurnosti promiču slobodu kretanja osoba i odnose se na zaštitu njihovih socijalnih prava. Na radionici objašnjavamo na koga se uredbe primjenjuju, teritorijalni i osobni obuhvat, te pojašnjavamo pravila za određivanje mjerodavnog zakonodavstva i sam postupak izdavanja potvrda A1,“ rekao je Dalibor Amanović, izvršni koordinator za područne urede iz HZMO-a.
Dalibor Amanović, izvršni koordinator za područne urede iz HZMO-a; Izvor: HGK.
„Izaslani radnici i njihovi poslodavci ne moraju brinuti oko zdravstvenog osiguranja i zdravstvene zaštite kada se radi o izaslanstvu u države članice Europske unije. Europska unija donijela je niz propisa kojima se omogućava kontinuirana zdravstvena zaštita radnika, neovisno gdje u EU rade, a na teret njihovog domicilnog zdravstvenog osiguranja. Kako bi zdravstvenu zaštitu u EU radnici mogli neometano koristiti, prije odlaska moraju se javite u najbliži ured HZZO-a za informacije i potrebne dokumente,“ poručuje Kristina Roginek, rukovoditeljica Odjela za koordinaciju prava iz zdravstvenog osiguranja iz HZZO-a.
Kristina Roginek, rukovoditeljica Odjela za koordinaciju prava iz zdravstvenog osiguranja iz HZZO-a; Izvor: HGK.
Kao pomoć poslodavcima, HGK nastavlja s organizacijom edukativnih aktivnosti koje hrvatskim tvrtkama omogućuju razumijevanje složenosti EU pravnog okvira, osiguravaju usklađenost s propisima i pomažu ostvariti konkurentsku prednost na stranim tržištima.