Profesor na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu Božo Skoko
Izvor: HGK

Sportska infrastruktura ključ postizanja vrhunskih rezultata

Objavljeno: 11. 12. 2019. , Ažurirano: 11. 12. 2019.

U Hrvatskoj gospodarskoj komori jučer je održana konferencija Sva lica sporta na kojoj se razgovaralo o utjecaju sporta na gospodarstvo, turizam i zdravstvo, te utjecaju na društvo u cjelini.

Božo Skoko, profesor na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, kazao je san svake države postati brend jer tako lakše može privući investicije i turiste. "Zato sve zemlje ulažu milijune i milijune u prepoznatljivost, ali nije lako zadobiti globalnu pozornost. Nama je sportski talent dio identiteta, a naši uspjesi privlače pažnju svijeta. Istraživanja pokazuju da svjetska javnost prepoznaje čak 130 naših sportaša. Sport ima i političku ulogu, čega se dobro sjećamo iz devedesetih. Organizacija velikih sportskih događaja je jedan od najvažnijih alata u brendiranju države jer tu možete ispričati svoju priču i dobiti naklonost svjetske javnosti. Mi smo zahvaljujući sportu vrlo prepoznatljivi, ali moramo sustavno raditi na daljnjoj promociji zemlje kroz sport kao komunikacijski kanal", zaključio je Skoko.

2 panel Tomislav Madžar, Mato Bartoluci, Miljenko Bura, Igor Nekić.jpg
Sudionici drugog panela: Tomislav Madžar, Mato Bartoluci, Miljenko Bura i Igor Nekić; Izvor: HGK.

Jerko Trogrlić
, direktor agencije Vajt, održao je prezentaciju o sportu u Splitu i apostrofirao da su činjenice ispričane kroz priču 20 puta pamtljivije. "Split ima jedan poseban odnos sa sportom, a čak trećinu hrvatskih olimpijskih medalja osvojili su upravo Splićani. Još 1929. grad je prozvan najsportskijim na svijetu jer je tada s 38.000 stanovnika dao državne prvake u nogometu, jedrenju, plivanju i veslanju. Četiri svjetska top ten tenisača odrasla su u Splitu, praktički u istoj ulici na Firulama. Nema tu nikakve tajne, tamo su bili teniski tereni, a slično je i s vaterpolom i košarkom. To pokazuje važnost infrastrukture za razvoj talenta kojim ovaj grad obiluje", istaknuo je Trogrlić, oslikavši to kroz procvat splitskog sporta nakon izgradnje sportskih sadržaja izgrađeni za Mediteranske igre. "To je bio veliki poticaj u postizanju vrhunskih rezultata, zato trebamo nastaviti ulagati u razvoj sporta", zaključio je Trogrlić.

Na panel raspravi koja je u fokusu imala odnos sporta, turizma i zdravlja raspravljali su Tomislav Madžar, savjetnik predsjednice RH, Miljenko Bura, direktor tvrtke Medicinska grupa, Mato Bartoluci, profesor na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu te Igor Nekić, generalni direktor Termi Sv. Martin.

3. panel Vladimir Miholjević, Miho Glavić, Jerko Trogrlić, Dubravko Šimenc.jpg
Sudionici trećeg panela na konferenciji (s lijeva na desno): Vladimir Miholjević, Miho Glavić, Jerko Trogrlić i Dubravko Šimenc; Izvor: HGK.

Bura je istaknuo da bez zdravstvene infrastrukture nema razvoja sportskog turizma, ali ni adekvatne brige o lokalnom stanovništvu. "Sve se treba razvijati paralelno, nedostaje nam sustavnosti u planiranju infrastrukture", rekao je. Bartoluci sport vidi kao integrirajući mehanizam turizma i zdravstva. "Danas se oko milijardu ljudi bavi sportom, a još 1,5 milijardi putuje, to su ogromne brojke i zahtijevaju pametno promišljanje. To nam je prilika da iskoristimo naše kapacitete u turizmu i zdravstvu, a ako ih povežemo sa sportom bit će puno učinkovitiji nego što su danas", drži Bartoluci. Ognjen Bagatin je iz publike dodao da već imamo dosta razvijen zdravstveni turizam. "Apelirao bih da se povezujemo, javni i privatni sektor, onda će te brojke biti pet puta više. Mi smo siromašna zemlja i moramo ovo što je napravljeno iskoristiti na najbolji mogući način", naglasio je Bagatin, dodavši kako trebamo prestati raspravljati o propustima iz prošlosti i fokusirati se na budućnost.

S tim se složio i Madžar poručivši da trebamo razmišljati gdje želimo biti za 10 do 15 godina i onda na tim ciljevima zajednički raditi. Mekić je istaknuo kako sportska dvorana može biti i kongresna te da se treba kombinirati sve resurse. "Mi organiziramo prvi gaming turnir koji povezuje hotelijerstvo i gamersku industriju. Infrastrukturu koju imamo moramo iskoristi na najbolji mogući način, ali važna je i suradnja s lokalnim stanovništvom, da od turizma maksimalnu korist izvuče cijela zajednica", zaključio je.

O sportu kao alatu za brendiranje i promociju Hrvatske razgovarali su Vladimir Miholjević, direktor utrke CRO race, Miho Glavić, predsjednik Hrvatskog skijaškog saveza, i Dubravko Šimenc, naš proslavljeni vaterpolist i voditelj odjela za strateške projekte HTZ-a.

Šimenc je kazao kako je Hrvatska sportsko čudo pa naglasio važnost društvenih mreža u promociji zemlje. Naveo je brojna manja sportska događanja koja privlače veliku pažnju turista, od cross utrka po Istri do košarkaškog turnira u Lipiku i poručio da je to veliko bogatstvo Hrvatske kao destinacije. ''U Lipiku na košarkaški turnir 3 na 3 dolaze najbolji svjetski košarkaši a od nas je Lipik dobio 100.000 kuna, pa je pravo čudo da to organizatori naprave s tako malim sredstvima. Ljudi dolaze na naše biciklističke i trail utrke i vraćaju se sve više. Samo gosti jedne od njih Four Islands, po 4 otoka, ostvare 7000 noćenja'' zaključio je Šimenc.

Jedno od događanja koje pronosi ljepote naše zemlje izravnim prijenosom u više od stotinu zemalja svijeta je i biciklistička utrka Cro race. "Gotovo 400 sati TV sadržaja je s naše utrke otišlo na šest kontinenata. Biciklizam se kod nas razvija dobro jer je stavljen u strategiju razvoja turizma. Cikloturizam je odličan za suradnju s hotelskim kućama pa one sudjeluju u razvoju infrastrukture, novih biciklističkih staza koje su tematski povezane s kulturom lokacije u kojoj se nalaze", objasnio je Miholjević.