Gospodarski attachée francuskog veleposlanstva Barbara Jadrijević Petrović, veleposlanik Gaël François Veyssiere, potpredsjednik HGK Ivan Barbarić, predsjednik HGK Luka Burilović i Ines Obradović, direktorica Sektora za međunarodne poslove HGK (na fotografiji s lijeva na desno)
Izvor: HGK

Predsjednik Burilović primio veleposlanika Francuske Republike u nastupni posjet

Objavljeno: 13. 04. 2021. , Ažurirano: 13. 04. 2021.

Predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović primio je u nastupni posjet veleposlanika Francuske Republike Gaëla Françoisa Veyssierea. Na sastanku se raspravljalo o mogućnostima intenziviranja gospodarske suradnje dviju zemalja.

Robna razmjena premašila je u 2020. godini milijardu eura, od čega je hrvatski izvoz iznosio 450 milijuna eura, što u odnosu na prijašnju godinu predstavlja porast od gotovo četiri posto te Francusku postavlja na deveto mjesto najznačajnijih izvoznih tržišta RH.

Veleposlanik Veyssiere istaknuo je kako je svaka kriza prilika te da se otvaraju neka nova područja moguće suradnje, koje do sada nisu bile u fokusu, poput zelene tehnologije i digitalizacije, a koje svakako trebamo iskoristiti. Najavio je mogućnost posjete francuskog državnog izaslanstva u drugoj polovici ove godine kao i priliku da se tada organizira i gospodarski forum. Organizacija gospodarskog foruma bila bi samo nastavak dosadašnje uspješne suradnje HGK sa značajnijim gospodarskim institucijama u Francuskoj poput Medefa, francuske poslovne konfederacije.

Predsjednik Burilović predstavio je trenutnu gospodarsku situaciju u Hrvatskoj koju je ocijenio zadovoljavajućom s obzirom na situaciju s koronavirsuom i posebno istaknuo značaj mjera Vlade RH usmjerenih na očuvanje radnih mjesta i likvidnosti poslovanja. Francuskom veleposlaniku predstavljen je projekt/usluga HGK Go Global – Go Virtual u sklopu kojeg se organiziraju b2b online sastanci hrvatskih gospodarstvenika i njihovih potencijalnih partnera na inozemnim tržištima te mu je ponuđena i mogućnost da se organiziraju sastanci i s francuskim tvrtkama.