U Zagrebu održana edukacija o zaštiti osobnih podataka u turizmu

HGK
Edukacija je održana i danas u Zagrebu za više od 200 sudionika iz turističkog sektora
Vrijeme održavanja: 16.05.2018.   /   Rok prijave: 14.05.2018.
Zbog količine obrađenih podataka turistički sektor posebno izložen

"Uz organizaciju općih i specijaliziranih edukacija za GDPR, HGK je pokrenula proces izrade Kodeksa ponašanja po Udruženjima kako bi se olakšala djelotvorna primjena Uredbe uvažavajući posebna obilježja obrade po sektorima. Kodeksi će sadržavati smjernice, odnosno preporuke za ispravnu primjenu Uredbe uvažavajući specifičnosti pojedinih djelatnosti, poput putničkih agencija. To će pružati tvrtkama određenu razinu zaštite i sigurnosti u ispravnost poslovnih procesa", rekao je direktor Sektora za turizam HGK Želimir Kramarić povodom održavanja radionice o usklađivanju sa zahtjevima Uredbe o zaštiti osobnih podataka (GDPR) namijenjene trgovačkim društvima iz turističkog sektora.

Ciklus radionica organizira Hrvatska gospodarska komora u suradnji s Agencijom za zaštitu osobnih podataka (AZOP) te Hrvatskom turističkom zajednicom i Hrvatskom obrtničkom komorom. Nakon Rijeke, Pule, Šibenika i Splita, edukacija je održana i danas u Zagrebu u Hrvatskoj obrtničkoj komori za više od 200 sudionika turističkog sektora: tvrtki, obrtnika i predstavnika sustava turističkih zajednica.

"Svakako treba imati na umu da su državljani različitih zemalja više upućeni u svoja prava vezana za zaštitu podataka pa je logično da će ta svoja prava i ostvarivati. Dodatno, postoje skupine osoba koje kolokvijalno zovemo 'GDPR spammeri', koje su spremne slati različite upite ili ostvarivati svoja prava odmah po stupanju Uredbe na snagu s ciljem opterećivanja organizacija ili stjecanja neke koristi. Treba imati na umu da će takve osobe doista i ostvarivati svoja prava i svi zajedno im moramo to i omogućiti, ma kakav god cilj oni imali. Logično je da je turistički sektor u tom smislu više izložen za takve aktivnosti, primarno radi količine podataka koje obrađuju, kao i mjesta na kojima može doći do pogrešaka u radu." naglasio je Alan Delić iz tvrtke Diverto.

Predavači iz Agencije za zaštitu osobnih podataka i vanjski konzultanti obuhvatili su teme općeg prikaza Uredbe, specifičnosti obrade osobnih podataka u turizmu, mehanizme informacijske sigurnosti, evidencije obrade podataka, pravne temelje obrade podataka i relevantne primjere iz prakse.

• Odjel za odnose s javnošću Adresa: Rooseveltov trg 2 10000 Zagreb Email: osj@hgk.hr Tel: +385 1 456 1561 Fax: +385 1 456 1563 voditeljica: Tena Đaković
  • Vesna Krišto viša stručna suradnica Tel: +385 1 460 6792 Email: vkristo@hgk.hr