Održan Forum poslovanja nekretninama – glavna tema GDPR

Objavljeno: 18. 05. 2018. , Ažurirano: 30. 05. 2018.

"Teme ovogodišnjeg Foruma su aktualne jer ste ih izabrali upravo vi, struka, pa sam uvjeren kako će vam predstavljena rješenja biti od pomoći u svakodnevnom poslovanju. Želim naglasiti da će Hrvatska gospodarska komora nastaviti pružati svu potrebnu institucionalnu podršku razvoju ove djelatnosti i ostvarivanju gospodarskog potencijala koje nekretninski sektor ima", istaknuo je potpredsjednik HGK za turizam, trgovinu i financije Josip Zaher otvarajući 29. Forum poslovanja nekretninama.

Najaktualnija tema ove godine je svakako GDPR – Opća uredba o zaštiti osobnih podataka – koja stupa na snagu 25. svibnja i donosi novosti i obveze s kojima se svi iz branše moraju upoznati. Konkretno, kod poslovanja posrednika u prometu nekretninama osobni podaci su ime, prezime, adresa stanovanja i OIB fizičke osobe nalogodavca kod Ugovora o posredovanju u prometu nekretninama te ime i prezime fizičke osobe kod Posredničkog dnevnika. GDPR se također odnosi i na snimke video nadzornog sustava koji sadrži fizičke osobe, ako ga posrednik u prometu nekretninama ima postavljenog u svojim prostorima poslovanja. Posrednici u prometu nekretninama imaju obvezu voditi evidenciju aktivnosti obrade podataka ako zapošljavaju više od 250 osoba.

"Posrednici, ali i drugi poduzetnici su preplašeni medijskom kampanjom i obvezama koje bi trebali ispunjavati pod prijetnjom visokih kazni, a mi se nadamo da ćemo na ovom Forumu cijeli sadržaj demistificirati i pomoći posrednicima kako bi što jednostavnije prihvatili predmetnu obvezu”, kazao je predsjednik Udruženja poslovanja nekretninama HGK Dubravko Ranilović, dodavši kako će govora biti i o cijenama nekretnina koje rastu po prvi puta nakon krize.

Zaher se osvrnuo i na Kodeks etike u poslovanju posrednika u prometu nekretnina. "Tim samoregulacijskim mehanizmom ponašanja stvorili smo uvjete za odnos povjerenja između posrednika i korisnika usluga. U zadnjih pola godine broj je potpisnika Kodeksa povećan za 50 posto. Do sada ga je potpisalo 511 agencija, a siguran sam da će ta brojka do sljedećeg Foruma dodatno porasti", poručio je.

Potpisnici Kodeksa etike u poslovanju posrednika u prometu nekretnina

Kodeks etike u poslovanju posrednika u prometu nekretnina svečano je uručen prisutnim novim potpisnicima od strane direktorice Sektora za trgovinu Eme Culi.

Tijekom dva dana trajanja Foruma održavaju se i okrugli stolovi na kojima će se iznijeti iskustva iz rada hrvatskih agencija, prezentirati tržišta po regijama kao i zakonske aktualnosti vezane uz poslovanje nekretninama.

Predstavnici Financijskog inspektorata prezentirat će obveze posrednika u prometu nekretnina temeljem novog Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma, a govora će biti i o novim tehnikama i alatima iz područja marketinga, s posebnim naglaskom na digitalno oglašavanje.

Forum je osmišljen kao centralno mjesto okupljanja posrednika gdje se na jednom mjestu mogu čuti novosti o uređenju djelatnosti kao i iskustva stručnjaka na temu procjene vrijednosti nekretnina, prostornog planiranja i usklađenosti prostornih planova za turistička područja te urbanizma kao razvojnog managementa.

Zbornik radova sa 29. Foruma poslovanja nekretninama

Predavanja:

Marija Kulaš: Posredovanje u prometu nekretnina, oblici, načini i uvjeti poslovanja

Ana-Marija Končić: Povezivanje zemljišne knjige i knjige položenih ugovora

Željko Sarić:  Novi Zakon o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma

Mr.sc. Željko Uhlir: Zakon o procjeni vrijednosti nekretnina

Ines Merćep: Prostorno planiranje i usklađenost prostornih planova za turistička područja

Tamara Mihinjač Pleše: Urbanizam kao razvojni management = karta za uspjeh investicije

Bruno Dodig: Digitalno oglašavanje i tržište nekretnina

Đurđica Mostarčić: Mogući oblici poslovne suradnje (paušalni obrt)

Prezentacije:

Ana-Marija Končić: Povezivanje zemljišne knjige i knjige položenih ugovora