Prerađivačka industrija čini gotovo polovicu županijskog izvoza


Objavljeno: 17. 09. 2019. , Ažurirano: 18. 09. 2019.


Nedostatak odgovarajućega kadra u brodogradnji, strojogradnji i metaloprerađivačkoj industriji, razlozi nezainteresiranosti mladih za obrazovanje za navedene struke, negativna percepcija o ovim djelatnostima i perspektivi zapošljavanja u njima te koraci koje bi trebalo poduzeti kako bi se ovakva situacija promijenila, bile su glave teme sjednice Strukovne grupacije brodogradnje, strojogradnje i metaloprerađivačke industrije HGK – Županijske komore Split.

Uz gospodarstvenike na sjednici su se okupili i predstavnici institucija, znanstvene zajednice te lokalne i regionalne samouprave kako bi intenzivirali suradnju i zajednički dogovorili aktivnosti koje bi dugoročno vodile rješavanju ovog problema.

"Županijska je komora Split ove godine provela akciju Posjeti tvrtku – upiši struku, u sklopu koje smo organizirali nekoliko posjeta splitskih osnovnoškolaca županijskim tvrtkama. Cilj nam je bio da učenicima prije upisa u srednju školu omogućimo da se bolje i na licu mjesta upoznaju s poslovanjem tvrtki koje se susreću s problemom nedostatka radnika, kako bi i tako pridonijeli destigmatizaciji deficitarnih zanimanja i povećanju broja njihovih odabira", rekao je predsjednik HGK – Županijske komore Split Joze Tomaš. Istaknuo je također kako bi ova akcija trebala poslužiti kao primjer budućih djelovanja na jačanju veza između gospodarstva i obrazovanja.

Iako se naša županija često percipira kroz prizmu turizma, prerađivačka industrija je u ukupnoj gospodarskoj slici županije na drugomu mjestu (nakon trgovine) prema broju zaposlenih, visini ostvarenog prihoda i dobiti te ima najveći udio u ukupnom izvozu županijskih poduzetnika u prošloj godini.

Riječ je o respektabilnim i tradicionalnim djelatnostima koje uz splitsko i trogirsko brodogradilište okupljaju veliki broj malih i srednjih proizvodnih i projektantskih tvrtki. Prema podatcima za 2018. godinu, u Splitsko-dalmatinskoj županiji je 1.265 tvrtki u prerađivačkoj industriji, od čega trećinu, točnije njih 423, čine poduzetnici u proizvodnji i servisiranju. Ako se tome dodaju i projektantske tvrtke, ta je brojka i znatno veća.

"Svakako je potrebno raditi na promjeni negativne percepcije ovih djelatnosti, posebice kod mladih, kako bi prepoznali njihovu atraktivnost i vrijednost te u njima vidjeli svoju budućnost jer su ova zanimanja tražena i poštovana jednako na hrvatskom koliko i na globalnom tržištu, a naša Županija ima tradiciju i kvalitetu srednjoškolskog te posebno akademskog obrazovanja potrebnih kadrova. Svi su članovi Grupacije složni da je nužno djelovati na promjeni strategije razvoja hrvatskoga gospodarstva kako bi proizvodne djelatnosti ponovno došle u fokus i postale njen najvažniji dio", istaknuo je Mate Lukas, predsjednik Strukovne grupacije brodogradnje, strojogradnje i metaloprerađivačke industrije.

 Mate Lukas.jpg

Predsjednik Strukovne grupacije brodogradnje, strojogradnje i metaloprerađivačke industrije ŽK Split Mate Lukas (u sredini); Izvor: HGK

 

Zaključeno je da prezentacijom pozitivnih primjera poslovanja županijskih gospodarstvenika iz ovog sektora, edukacijom mladih i njihovim zapošljavanjem treba utjecati na promjenu sadašnje percepcije djelatnosti brodogradnje, strojogradnje i metaloprerađivačke industrije, budući da je riječ o djelatnostima koje imaju veliko značenje i važnu ulogu u županijskom gospodarstvu.