Izvor: Pixabay

Nova verzija Preporuka za proizvodnju i snimanje audiovizualnih i glazbenih sadržaja tijekom epidemije bolesti COVID-19


Objavljeno: 21. 05. 2020. , Ažurirano: 03. 08. 2020.


Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je 1. kolovoza 2020. godine drugu verziju Preporuke za proizvodnju i snimanje audiovizualnih i glazbenih sadržaja tijekom epidemije bolesti COVID-19. 

  1. Opće preporuke


Vidljive obavijesti. 
Za osoblje koje ulazi u studio ili na set prije ili neposredno nakon ulaska na vidljivom je mjestu potrebno postaviti obavijest o obvezi pridržavanja općih higijenskih mjera i mjera fizičkog distanciranja u skladu s preporukama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo: https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2020/03/Plakat-za-javne-prostore-B1-COVID-19_HR-ENG.pdf

Dezinfekcija ruku. Na ulazu u studio ili na set kao i na više mjesta u radnom prostoru potrebno je osigurati dozator s dezinfekcijskim sredstvom na bazi alkohola u koncentraciji ne manjoj od 70 % ili drugim sredstvom dokazanog virucidnog djelovanja za ruke, uz istaknutu obavijest o obvezi dezinfekcije ruku pri dolasku i tijekom rada.

Fizička udaljenost. Ako je to moguće, potrebno je osigurati prostornu udaljenost od 1,5 metra prilikom rada i međusobne komunikacije. Preporučuje se izbjegavanje fizičkog kontakta, a za izvedbe na kojima nije moguće održavati fizičku udaljenost, preporučuje se svim osobama koje za potrebe snimanja ne mogu održavati fizičku udaljenost da svoje osobne kontakte izvan posla (snimanja) svedu na nužni minimum tijekom razdoblja snimanja.

Zaštitna oprema. Preporučuje se korištenje zaštitne maske preko usta i nosa tijekom ulaska, boravka i izlaska iz prostora, osim u trenutku izvedbe. Tehničkom i ostalom osoblju preporučuje se nošenje maski i rukavica te im treba biti na raspolaganju dezinfekcijsko sredstvo kojim će redovito dezinficirati ruke. 

  1. Zaštita umjetnika, zaposlenika i osoblja


Nadzor nad zdravstvenim stanjem umjetnika, zaposlenika i osoblja svakodnevnim mjerenjem temperature. 
Prije dolaska na snimanje, umjetnici, djelatnici i osoblje će kod kuće u jutarnjim satima izmjeriti temperaturu te neće doći na posao ako je ona viša od 37,2 °C i/ili ako imaju respiratorne tegobe. Kod povišene temperature i/ili respiratornih tegoba s povišenom temperaturom ili bez nje, telefonski će se javiti poslodavcu i nadležnom liječniku obiteljske medicine te neće dolaziti na posao dok se ne utvrdi razlog respiratornih smetnji ili povišene temperature.

Broj osoba. U studiju ili na setu treba biti najmanji mogući broj osoba u isto vrijeme, ali opet dovoljan za provođenje radnih aktivnosti. Ako je to moguće, rad je potrebno organizirati u više smjena na način da između smjena bude stanka u trajanju od pola sata koji će se iskoristiti za čišćenje i dezinfekciju prostora i radnih površina. Potrebno je regulirati dolazak i odlazak umjetnika, zaposlenika i osoblja poštujući mjere fizičke udaljenosti, najbolje odvojeno, jedan po jedan, uz izbjegavanje bliskih kontakata.

Snimanje s publikom. Ako se snimanje odvija uz nazočnost publike, u studiju ili na setu treba biti najmanji potreban broj osoba u publici, uz poštovanje preporučene fizičke udaljenosti od 1,5 metra. Na snimanja koja se odvijaju uz prisustvo publike odgovarajuće se primjenjuju Preporuke za sprječavanje zaraze COVID-19 tijekom održavanja profesionalnih umjetničkih izvedbi, kulturnih programa i manifestacija.

Evidencija. Za svako snimanje potrebno je uspostaviti sustav vođenja evidencije osoba koje su na snimanju radi lakšeg praćenja kontakata u slučaju eventualne pojave zaraze virusom SARS-CoV-2, pri čemu će se prikupljati osnovni podatci: ime, prezime, datum rođenja i broj telefona. Snimanja se smiju održavati samo sukladno rasporedu i s točno onim umjetnicima, zaposlenicima i osobljem koje je navedeno u rasporedu.

Higijena ruku. Higijena ruku održava se pranjem ruku sapunom i vodom u trajanju od 20 sekundi, a kada to nije moguće, korištenjem dezinfekcijskih sredstava koja sadrže 70 % alkohola ili drugih sredstava dokazanog virucidnog djelovanja za ruke.

Kašljanje/kihanje. Kod kašljanja i kihanja prekrivaju se usta i nos laktom ili papirnatom maramicom koju poslije treba odbaciti u koš za otpad s poklopcem te treba dezinficirati ruke. Pri kašljanju i kihanju treba okrenuti lice od drugih osoba.

Posuđe. Čaše, drugo posuđe i druge predmete ne treba dijeliti s drugim osobama. 

  1. Čišćenje i održavanje


Prozračivanje. 
Sve unutarnje prostorije potrebno je učestalo prozračivati. Korištenje klimatizacijskih uređaja i grijanja u zatvorenim je prostorima potrebno što je više moguće izbjegavati.

Čišćenje i održavanje radnih prostora. Radne površine koje se često dodiruju potrebno je učestalo čistiti i dezinficirati prema uputama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo: https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2020/03/Ciscenje-i-dezinfekcija-prostorije-bez-oboljelih-od-COVID-19-2.4.2020..pdf

Čišćenje i održavanje opreme. Čišćenje i dezinfekcija kostima, rekvizita i ostale opreme, a osobito audio- i videoopreme koju koristi veći broj osoba (slušalice, mikrofoni i sl.), provodi se nakon svakog korištenja.

Sanitarni čvorovi. Potrebno je osigurati učestalije čišćenje, dezinficiranje i prozračivanje sanitarnih čvorova. Osoblju koje koristi toalet potrebno je omogućiti odgovarajuću higijenu i dezinfekciju ruku. 

  1. Napomene


Ovisno o djelatnostima obuhvaćenim proizvodnjom sadržaja odgovarajuće se primjenjuju ostale preporuke HZJZ-a za svako od područja (npr. Preporuke za rad ugostiteljskih objekata u dijelu prehrane na setu i cateringa, Preporuke za rad kozmetičkih salona tijekom epidemije bolesti COVID-19 i Preporuke za rad frizerskih salona i brijačnica tijekom epidemije bolesti COVID-19 za sektor šminke i maske).

 

Hrvatsku i englesku verziju Preporuka možete pronaći u pratećim dokumentima na ovoj stranici.