Izvor: Pixabay

Objavljeno: 24. 05. 2021. , Ažurirano: 24. 05. 2021.

Građevinarstvo je gospodarska grana koja stvara znatan dio bruto dodane vrijednosti, zapošljava velik dio radne snage te svojim multiplikativnim učinkom potiče razvitak brojnih drugih djelatnosti, ponajprije industrije građevinskog materijala, metalne industrije, industrije nemetala, drvne industrije, industrije namještaja te kemijske industrije. Udruženje graditeljstva HGK najbrojnije je udruženje s oko 15.000 poslovnih subjekata, tj. 11 posto svih subjekata u RH i prihodom od 53 mlrd. HRK. Udruženje tehničkog projektiranja i Udruženje arhitekata sačinjava oko 6.500 tvrtki koje zapošljavaju oko 25.000 djelatnika.

U Odjelu za graditeljstvo Hrvatske gospodarske komore djelu jedanaest strukovnih asocijacija izravno povezanih s graditeljstvom:

• Udruženje arhitekata
  • Udruženje graditeljstva
  • Udruženje upravljanja zgradama
    • Grupacija upravitelja Grada Zagreba
  • Udruženje tehničkog projektiranja
  • Zajednica davatelja PVC sustava za građevinsku stolariju
  • Udruženje arheologa
  • Udruženje pogrebničke djelatnosti
  • Udruženje komunalnog gospodarstva
    • Grupacija održavanja čistoće
    • Grupacija dimnjačara
    • Grupacija održavanja groblja
    • Grupacija centara za gospodarenje otpadom

U publikaciji Pregled aktivnosti Odjela za graditeljstvo Hrvatske gospodarske komore 2016. – 2021. (PDF, 13,2 MB) nalazi se pregled dodatnih aktivnosti Odjela i pripadajućih udruženja i zajednica. Publikacija se nalazi u pratećim dokumentima na ovoj stranici.

Publikacijom nisu obuhvaćene redovne aktivnosti Odjela poput sjednica grupacija, udruženja i vijeća udruženja, radnih skupina za izrade zakonskih rješenja te aktivnosti prema zakonodavcu i drugim institucijama.