U ŽK Osijek 19. Ocjenjivanje kakvoće kulena / kulina

Objavljeno: 20. 05. 2019. , Ažurirano: 03. 06. 2019.

HGK – Županijska komora Osijek u suradnji s Prehrambeno-tehnološkim fakultetom iz Osijeka organizira 19. Ocjenjivanje kakvoće kulena / kulina u Osijeku. Medijski pokrovitelj jest časopis Agroglas – dvotjednik za poljoprivredu i proizvodnju hrane.

Pravo sudjelovanja, prema Pravilniku, imaju svi proizvođači kulena na temelju prijave i uz nju jednog uzorka predanoga kulena. Kulenari koji žele sudjelovati na manifestaciji trebaju dostaviti uzorak kulena, uz prijavu, najkasnije do 7. lipnja na adresu HGK – Županijska komora Osijek, Europske avenije 13, 31000 Osijek. Prijavljeni uzorci bit će označeni šiframa pod kojima će ih ocijeniti Ocjenjivački panel.

Kuleni prijavljeni za Ocjenjivanje, prije organoleptičkog ocjenjivanja koje će se održati u ŽK Osijek u prvoj polovini lipnja, bit će pregledani radi kontrole trihineloze metodom umjetne probave. Na svim uzorcima predanoga kulena obavit će se fizikalno-kemijska analiza u Centru za kvalitetu mesa Prehrambeno-tehnološkog fakulteta u Osijeku, a troškovi analize za sve sudionike bit će besplatni.

Natječaj će biti objavljen u dvotjedniku Agroglas broj 469 od 22. svibnja. U pratećim dokumentima nalazi se i obrazac prijave koji je potrebno popuniti i dostaviti zajedno s uzorkom kulena.

Organoleptičkim ocjenjivanjem svaki uzorak kulena može dobiti maksimalno 100 bodova.

• Ako kulen osvoji između 70,10 i 80,00 bodova, dobiva diplomu s brončanom medaljom za kakvoću.
  • Ako kulen osvoji 80,10 – 90,00 bodova, dobiva diplomu sa srebrnom medaljom za kakvoću.
  • Ako osvoji 91,10 – 100 bodova, dobiva diplomu sa zlatnom medaljom za kakvoću.

Najbolje ocijenjeni kulen bit će proglašen šampionom Ocjenjivanja 2019. godine. Svečana dodjela priznanja najuspješnijim proizvođačima kulena održat će se u drugoj polovini lipnja 2019.

Za sve informacije zainteresirani se mogu obratiti Stani Erstić na tel. 031/223 893 ili e-adresu serstic@hgk.hr.

Kataloge s prethodnih ocjenjivanja kakvoće kulena možete naći na web-stranici Ocjenjivanje kakvoće kulena /kulina.