Izvor: Pixabay

Predstavljena monografija Sorte vinove loze Hrvatskog zagorja


Objavljeno: 29. 06. 2016. , Ažurirano: 09. 09. 2016.


12.02.2016


U četvrtak, 11. veljače, u Termama Tuhelj predstavljena je monografija Sorte vinove loze Hrvatskog zagorja, kada su prisutni imali priliku upoznati oživljene autohtone sorte vinove loze s područja Hrvatskog zagorja.

Monografija otkriva niz zanimljivih činjenica, poput one da je autohtona zagorska sorta stara krapinska belina, roditelj chardonnaya, jedne od najraširenijih, najpoznatijih i najpopularnijih svjetskih sorti, a ujedno i roditelj više od 70 drugih sorti na svijetu, zbog čega su je i neki istraživači prozvali Cassanova među sortama. Zanimljiv je podatak da je jedini primjerak stare krapinske beline pronađen u dvorištu rodne kuće Ljudevita Gaja u Krapini. U monografiji je opisan i sokol, autohtona sorta klanječkog vinogorja od koje su vino radili franjevci. 

Predstavljanju su prisustvovali brojni uzvanici i gosti, a prigodnim govorima predstavljanje su uveličali: direktorica Termi Tuhelj Ivana Kolar, župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar, voditelj Strukovne grupe proizvodnje i prerade grožđa i vina pri ŽK Krapina Slavko Merkaš, voditelj projekta Edi Maletić, dekan Agronomskog fakulteta Zoran Grgić, recenzent monografije Nikola Mirošević, te predsjednik ŽK Krapina Josip Grilec.

Predsjednik Grilec izrazio je zadovoljstvo velikim brojem nazočnih te je zahvalio svim partnerima na projektu čijim su radom, trudom i potporom ostvareni rezultati projekta Revitalizacija i zaštita autohtonih sorata vinove loze Hrvatskog zagorja, iz čega je navedena Monografija i proizašla. Sve do prije 15 godina, Zagorje je bilo na lošem glasu u pogledu kvalitete vina, i to zbog loše kvalitete nasada i niske razine tehnologije prerade i čuvanja vina. No to se promijenilo te u posljednjih desetak godina naši vinogradari sa svojim vinima ostvaruju veoma zapažene rezultate na izložbama vina u zemlji i inozemstvu.

Izdavač monografije jest Krapinsko-zagorska županija, a rezultat je projekta Revitalizacija i zaštita autohtonih sorata vinove loze Hrvatskog zagorja. Projekt je započeo 2006. godine na inicijativu Grupacije za vinarstvo i vinogradarstvo pri Županijskoj komori Krapina, u suradnji sa Zavodom za vinarstvo Agronomskog fakulteta u Zagrebu te Krapinsko-zagorskom županijom. Kako i sam naziv govori, cilj projekta je identifikacija, ispitivanje, zaštita i oživljavanje tradicionalnih sorti vina Hrvatskog zagorja. Ostvarenje projekta zamišljeno je u dvije desetogodišnje faze. Prva je trajala od 2006. do 2011. godine, dok je druga faza projekta započela 2013. godine. U prvoj fazi, cilj je bio pronaći stare autohtone sorte, identificirati ih, spasiti od daljnjeg izumiranja i posaditi na jedno mjesto. Drugom fazom projekta predviđena je znanstvena i stručna procjena svih pronađenih i prikupljenih sorti vinove loze Hrvatskog zagorja te utvrđivanje njihovih gospodarskih osobina, proizvodni potencijal i stvaranje uvjeta za sustavno gospodarsko oživljavanje. Uz navedene partnere, u drugu se fazu uključila tvrtka Trgocentar iz Zaboka koja će osigurati komercijalizaciju oživljenih autohtonih sorti.