Predstavljen web-portal projekta promocije strukovnih zanimanja

Objavljeno: 29. 05. 2018. , Ažurirano: 01. 06. 2018.

Konferencija za medije na kojoj je predstavljen jedinstven projekt – portal promocije strukovnih zanimanja koji je namijenjen učenicima završnih razreda osnovnih škola radi promicanja strukovnih zanimanja u Koprivničko-križevačkoj županiji oržana je 29. svibnja u prostorijama Županijske uprave. Partneri na projektu su HGK – ŽK  Koprivnica, Obrtnička komora Koprivničko-križevačke županije te gradovi Koprivnica, Križevci i Đurđevac koji su se i financijski uključili, dok podršku pružaju i srednje strukovne škole na području Županije i gospodarstvenici.

konferencija_PSZ.JPG

Izvor: Koprivničko-križevačka županija

Na samom se početku okupljenima obratio župan Darko Koren koji je zahvalio svima uključenima, napomenuvši kako se mnogo radilo na pripremi upisa u srednje škole u skladu s potrebama županijskoga gospodarstva te na popularizaciji strukovnih zanimanja.

„Naše su aktivnosti već duže vrijeme usmjerene na motivaciju mladih ljudi da svoj životni put usmjere k strukovnom obrazovanju, što se čini kao sigurniji put prema zaposlenju. Zahvaljujemo partnerima, školama i gospodarstvenicima na prihvaćanju ove inicijative i projekta te se nadam kako ćemo i dalje zajednički pridonositi promociji strukovnih zanimanja“, poručio je župan.

Zamjenik župana Ratimir Ljubić dodao je kako je portal kruna svega onoga što se proteklih mjeseci radilo. Zajedno s partnerima, komorama, školama, gospodarstvenicima i predstavnicima jedinica lokalne samouprave održani su sastanci u svim županijskim gradovima o upisima u srednje škole, na temelju kojih je zaključeno kako je potrebno mijenjati upisnu politiku, uvoditi nova zanimanja te razvijati motivaciju učenika i roditelja za zanimanja potrebna na tržištu rada. Zamjenik je pojasnio kako je usklađena upisna politika po školama, trenutno se zajedno s institucijama, gospodarstvenicima i srednjim školama obilaze osnovne škole na području Županije i predstavljaju strukovna zanimanja, a planiraju se i dani otvorenih vrata strukovnih škola na koje će biti pozvati osnovnoškolci.

„Svjedoci smo toga da na Zavodu za zapošljavanje imamo nezaposlene osobe kojima nedostaje potrebnih znanja i kompetencija, dok s druge strane naši gospodarstvenici nemaju kvalificiranu radnu snagu. Želimo to promijeniti, ne možemo preko noći i ovaj projekt je samo početak koji će se s vremenom nadograđivati. Portalom smo željeli na jednome mjestu, uz pomoć interneta i društvenih mreža koji su mladima bliski, ponuditi učenicima i roditeljima sve informacije na jednome mjestu. Tako će moći pronaći opise zanimanja, kakve su promjerne, popis srednjih škola i tvrtki, informacije o praktičnoj nastavi i stipendijama, uz naglasak na deficitarna zanimanja“, kazao je zamjenik Ljubić.

Uime gradova obratili su se gradonačelnik Križevaca Mario Rajn, gradonačelnik Đurđevca Hrvoje Janči i zamjenica gradonačelnika Koprivnice Melita Samoborec.

Viša stručna suradnica HGK – ŽK Koprivnica Renata Lohajner podsjetila je kako su, prema statistici, trećina nezaposlenih mladi, koje se ovim projektom želi usmjeriti u zanimanja koja se traže na tržištu te pomoći poslodavcima da pronađu potrebnu radnu snagu.

Konferenciji su prisustvovali i ravnatelj Obrtničke škole Koprivnica Zlatko Martić, predstavnik Strukovne škole Đurđevac Branko Pleadin te ravnateljica Srednje škole Koprivnica Manuela Gregurić, koja je uime svih zahvalila Županiji što je pokrenula portal, naglasivši kako je to iskorak prema boljoj informiranosti učenika i njihovih roditelja.