U ŽK Osijek predstavljen Priručnik za ishođenje akata za gradnju sustava vodoopskrbe i odvodnje

Objavljeno: 27. 03. 2018. , Ažurirano: 18. 04. 2018.

Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, u suradnji s Hrvatskim vodama i uz potporu Europske unije, predstavili su 17. travnja u Županijskoj komori Osijeku Priručnik za ishođenje akata za gradnju sustava vodoopskrbe i odvodnje s pripadajućim građevinama financiranih sredstvima EU.

Pred prepunom Velikom dvoranom HGK – Županijske komore Osijek Priručnik su predstavili autori Josip Bienenfeld, načelnik Sektora pravnih poslova u Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja, Snježana Đurišić, načelnica Sektora izdavanja lokacijskih dozvola i investicija u Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja, i Zrinka Božić, voditeljica Službe za zemljišta u Ministarstvu državne imovine, a cijelim timom je rukovodio Mijo Leko, voditelj Službe za provedbu međunarodnih projekata u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike.

Priručnik je namijenjen svim zainteresiranim sudionicima u izgradnji objekata vodno-komunalne infrastrukture, a osobito investitorima – javnim isporučiteljima vodnih usluga i njihovim osnivačima jedinicama lokalne samouprave te državnim i lokalnim službenicima koji sudjeluju u postupku izdavanja akata za gradnju. Osnovna je svrha Priručnika jasno, razumljivo i jednostavno prikazati postupke i procedure za provedbu prostornih planova i izdavanje lokacijske, građevinske i drugih dozvola za gradnju te se ovim Priručnikom omogućuje investitorima (JIVU) izrada kvalitetne dokumentacije koja omogućuje pribavljanje svih akata za izgradnju sustava vodoopskrbe i odvodnje pomoću kojih će se olakšati pristup financiranju EU sredstvima. Kako je Europska unija u razdoblju od 2014. do 2020. za vodno-komunalni sektor u Republici Hrvatskoj osigurala 1,1 mlrd. eura bespovratnih sredstva to se nametnula potreba izrade ovog Priručnika za ishođenje akata za gradnju sustava vodoopskrbe i odvodnje s pripadajućim građevinama financiranih sredstvima EU, kao alata za lakši pristup sredstvima EU. Priručnik predstavlja sustavan prikaz dokumenata i radnji nužnih za pribavljanje akata za gradnju na temelju Zakona o gradnji i Zakona o prostornom uređenju te drugih propisa nužnih za ispunjenje iste svrhe uz opis sadržaja tih dokumenata i pospješivanje razumijevanja ključnih pitanja i postupaka u vezi s izdavanjem akata za gradnju vodno-komunalnih građevina.

Svim je sudionicima tijekom zanimljivih, korisnih i konstruktivnih prezentacija Priručnika omogućeno aktivno sudjelovanje postavljanjem konkretnih pitanja autorima, a svaki je sudionik dobio tiskani primjerak Priručnika. Priručnik je dostupan i na mrežnim stranicama Ministarstva zaštite okoliša i energetike i Hrvatskih voda za upotrebu široj javnosti.