Osamah Dakhel AlAhmadia, veleposlanik Kraljevine Saudijske Arabije i Luka Burilović, predsjednik HGK ; Izvor: HGK

Predsjednik HGK primio u posjet veleposlanika Kraljevine Saudijske Arabije

Objavljeno: 25. 01. 2023.

Predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović primio je u posjet Nj. E. Osamah Dakhel AlAhmadia, veleposlanika Kraljevine Saudijske Arabije, sa sjedištem u Sarajevu.

Na sastanku je zaključeno da je nužno unaprijediti gospodarsku suradnju između dvije zemlje, jer recentne brojke o robnoj razmjeni potvrđuju da ona za sada nije značajna.

"Ne možemo biti zadovoljni. Važno područje za suradnju obje zemlje je turizam, ali ne isključivo taj sektor. Otvoreni smo i za investicije", kazao je predsjednik HGK Luka Burilović.

Ukupna vrijednost našeg robnog izvoza u Saudijsku Arabiju u prvih devet mjeseci prošle godine iznosila je iznosila 66,9 milijuna dolara, što je rast od 34 posto u odnosu na 2021. Dok smo iz ove bogate zemlje uvezli roba u vrijednosti svega 13,4 milijuna dolara ili 134 posto više u odnosu na 2021.

Saudijska arabija, nastupni posjet.jpg

Izvor: HGK

 

Hrvatska u Saudijsku Arabiju najviše izvozi strojeve i mehaničke uređaje s vlastitom funkcijom te obrađeno drvo, a uvozi polimere etilena i poliacetale u primarnim oblicima te nepremazani papir i karton.

Dogovoreno je  da se u narednim mjesecima povežu gospodarske komore dviju zemalja te da se potpiše memorandum o suradnji, kao prvi korak na putu osnaživanja poslovne suradnje. Također, predloženo je da se organizira online konferencija na kojoj bi se prezentirale mogućnosti suradnje i vidjelo koliki je interes poduzetnika iz Hrvatske i iz Saudijske Arabije.

Kako za sada nema potpisanih ugovora između Hrvatske i Saudijske Arabije, najavljeno formaliziranje gospodarske suradnje tim je važnije.