Predsjednik HGK Luka Burilović i švicarska veleposlanica Emilija Georgieva
Izvor: HGK

Predsjednik HGK Luka Burilović primio u nastupni posjet veleposlanicu Švicarske Konfederacije Emiliju Georgievu

Objavljeno: 04. 03. 2019. , Ažurirano: 04. 03. 2019.

„Imajući na umu snagu švicarskoga gospodarstva i interes hrvatskih tvrtki za tržište, brojke u bilateralnoj robnoj razmjeni, s ostvarenih 330 milijuna eura u 2017., uistinu su skromne i potrebno je uložiti dodatne napore kako bi suradnja ostvarila puni potencijal“, istaknuo je predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović prilikom nastupnog posjeta švicarske veleposlanice Emilije Georgieve, dodavši da prostor za intenziviranje gospodarskih odnosa postoji osobito u području turizma, drvne industrije i prehrambenog sektora.

Veleposlanica Georgieva složila se istaknuvši da je i dalje zamjetno malo švicarskih proizvoda zastupljeno na hrvatskim policama, a jednaka je situacija i s hrvatskim proizvodima u Švicarskoj. Ključni proizvodi u razmjeni su iz drvne industrije, kao posljedica švicarskih investicija u Hrvatsku, uređajima i strojevima te farmaceutskoj industriji. Zanimalo ju je na koja područja bi se trebalo fokusirati u intenziviranju gospodarske suradnje, na što ju je potpredsjednik HGK za međunarodne poslove i EU Ivan Barbarić informirao o usvojenoj strategiji pametne specijalizacije u Hrvatskoj i mogućnostima koja se nude njenom implementacijom, s fokusom na ICT sektor, zelene tehnologije i održivu i inovativnu proizvodnju.

Jedna od tema bila je i privlačenje investicija u Hrvatsku, budući da se švicarska ulaganja ubrajaju u najuspješnije primjere privatizacije hrvatskih tvrtki i ulaganja stranoga kapitala, i to većinom u proizvodni sektor. Dogovorena je suradnja veleposlanstva u Zagrebu i Hrvatske gospodarske komore organizacijom zajedničkih događanja poput gospodarskog foruma, poslovnih susreta i edukacije za švicarske i hrvatske tvrtke o mogućnostima poslovanja na obama tržištima, kako bi se posljedično povećao obujam robne razmjene, osobito u području prehrambene industrije. Hrvatska gospodarska komora intenzivno radi na internacionalizaciji poslovanja hrvatskih tvrtki te je u sklopu pružanja strateške potpore hrvatskim tvrtkama na inozemnim tržištima predsjednik Burilović za nadolazeće razdoblje najavio i osnivanje predstavništva HGK na najpropulzivnijim EU tržištima te je izrazio uvjerenje da hrvatske tvrtke zasigurno mogu pronaći svoje mjesto na zahtjevnom švicarskom tržištu.