Izvor: Kristijan Toplak (VPŽ)

Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović posjetila Virovitičko-podravsku županiju

Objavljeno: 18. 10. 2018. , Ažurirano: 19. 10. 2018.

Susrela se i s predstavnicima poslovne zajednice Virovitičko-podravske županije

Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović 11. i 12. listopada posjetila je Virovitičko-podravsku županiju.

U Privremenom uredu u zgradi Virovitičko-podravske županije Predsjednica je održala radne sastanke sa županom Igorom Androvićem i suradnicima te gradonačelnikom Virovitice Ivicom Kirinom i suradnicima, a susrela se i s predstavnicima nacionalnih manjina i udrugama hrvatskih branitelja.

IMG-10.jpg
U sklopu dvodnevnog posjeta Virovitičko-podravskoj županiji Predsjednica je posjetila i pojedine tvrtke.

U Općini Lukač u Turanovcu posjetila je obiteljsku tvrtku Šafram d.o.o. gdje su je dočekali načelnik Općine Đuro Bukvić, vlasnici tvrtke Šafram Mirko Šafranko i Arijana Šafranko Salihćehajić. Tvrtka Šafram vodeći je proizvođač začina u Hrvatskoj, a osobito je prepoznatljiva po proizvodnji crvene začinske slatke i ljute paprike. Tijekom dugogodišnjeg rada proizvodni program proširili su na sušeno voće i povrće te ostale proizvode.

safram-22[1].jpgsafran-svi[1].jpg

Predsjednica je obišla i tvrtku Brana d.o.o. u Virovitici gdje ju je dočekao direktor Slavko Rajnović (potpredsjednik Strukovne grupe graditeljstva i projektiranja ŽK Virovitica) sa suradnicima. Tvrtka se bavi graditeljstvom, proizvodnjom voća i povrća. Imaju 3,3 hektara plasteničke proizvodnje i oko pet hektara vanjske proizvodnje te hladnjaču za voće i povrće. Osim vlastite proizvodnje surađuju i s kooperantima kojima osiguravaju repromaterijal za proizvodnju, otkupljuju proizvode i dalje ih plasiraju, uglavnom na domaće tržište.

brana-20[1].jpg

U sklopu posjeta Virovitičko-podravskoj županiji Predsjednica je obišla i Panonski drvni centar kompetencija d.o.o. u Virovitici, koji pruža usluge malim i srednjim poduzetnicima iz drvnoprerađivačkog sektora u Hrvatskoj i regiji, u svim fazama razvoja finalnih proizvoda od drva, s naglaskom na inovacije. S radom Centra Predsjednicu je upoznala direktorica Ivana Filipović.

Predsjednica je prisustvovala i svečanosti obilježavanja desete obljetnice rada VIDRA-e, Agencije za regionalni razvoj Virovitičko-podravske županije. Uvodni govor održala je ravnateljica VIDRA-e Emina Kovač, a potom je prikazan film o toj agenciji.

Svečanosti je prisustvovao i potpredsjednik Vlade RH i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić, saborski zastupnici Josip Đakić i Vesna Bedeković, ravnatelj SAFU-a Tomislav Petric, župan Virovitičko-podravske županije Igor Andrović sa suradnicima, direktor HGK - Županijske komore Virovitica Milan Vanđura, načelnici općina, gospodarstvenici i ostali predstavnici gospodarskog i političkog života Virovitičko-podravske županije.

Tom prigodom Predsjednica se sastala s Milanom Vanđurom, direktorom HGK - Županijske komore Virovitica i direktorima tvrtki: Marijanom Marekovićem iz tvrtke Dam Lozan i Ivanom Obrovcem iz tvrtke Brana iz Virovitice te Antonijem Jurjević iz tvrtke Ciprijanović, Damirom Kelavom (predsjednik Strukovne grupe drvno-prerađivačke industrije ŽK Virovitica) iz tvrtke Pan parket i Nenadom Sabljakom iz tvrtke Radlovac iz Orahovice.

Drugog dana posjeta Županiji Predsjednica je posjetila tvrtku Marinada d.o.o. u Slatini gdje su je dočekali gradonačelnik Slatine Denis Ostrošić i predsjednik Uprave Slavko Mađarić. Tvrtka Marinada specijalizirana je za proizvodnju, otkup, skladištenje, pakiranje i prodaju svježeg i prerađenog voća i povrća, a jedna je od vodećih regionalnih kompanija u poslovanju svježim i prerađenim voćem i povrćem.

marinadaaa[1].jpg

Svoje izuzetno kvalitetne proizvode, koje proizvode u jednom od najmodernijih proizvodnih pogona za pasterizirano voće i povrće, plasiraju na tržište Hrvatske i izvoze u Australiju, Češku, Izrael, Kanadu, Njemačku, SAD, Švedsku, Švicarsku...

U Orahovici je predsjednica Kolinda Grabar Kitarović posjetila proizvodne pogone tvrtke Pan parket koje je predstavio vlasnik i predsjednik tvrtke Daniel Smiljanić (predsjednik Udruženja drvno-prerađivačke industrije HGK). Tvrtka Pan parket bavi se proizvodnjom parketa kojih u asortimanu ima više od 300, a više od 90 posto proizvodnje plasira na strana tržišta.

pan-parket-13[1].jpg

Kontinuiranim investiranjem u proizvodne procese, npr. ugradnjom višeetažne hidraulične preše, stroja za prešanje parketa, povećava se kapacitet i kvaliteta proizvoda.

Predsjednica je u Orahovici posjetila i tvrtku PP Orahovica gdje su je dočekali predsjednik Uprave PP Orahovica Saša Breznik (član Gospodarskog vijeća ŽK Virovitica), direktor radne jedinice voćarstvo-vinogradarstvo Josip Tokić (voditelj Grupacije vinogradarstva i voćarstva ŽK Virovitica) te mnoštvo djelatnika poduzeća. Enologinja PP-a Orahovica Ivana Nemet upoznala je Predsjednicu s povijesti podruma te vrhunskim vinima koje tvrtka proizvodi.

pp-orahovica-3[1].jpg