Promicanje zdravlja na radnomu mjestu dio je društveno odgovornog poslovanja
Objavljeno: 27. 03. 2019.
Predavanjem Zdravim načinom života i prevencijom do unaprjeđenja zdravlja, koje je održano u srijedu, 4. travnja, u ŽK Pula, započeo je ciklus predavanja o zdravlju za gospodarstvenike koji su pokrenuli HGK – Županijska komora Pula i Hrvatska udruga poslovnih žena Krug Ogranak Istra.
O rizičnim čimbenicima za nastanak kroničnih nezaraznih bolesti i kako ih izbjeći govorila je voditeljica Odjela za promociju zdravlja i rano otkrivanje bolesti Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije Olga Dabović Rac. Dabović Rac istaknula je da su ove bolesti izrazito preventabilne kroz provođenje učinkovite prevencije, odnosno intervencije prema zajedničkim rizičnim čimbenicima. Preuzimanje odgovornosti za vlastito zdravlje svakog pojedinca ključno je u unaprjeđenju zdravlja. Pritom je bitna pravilna prehrana, pa je potrebno povećati i svjesnost o važnosti konzumacije lokalnih proizvoda, ne samo zbog nutritivnih vrijednosti već i zbog očuvanja tradicije.
Predsjednica HGK – Županijske komore Pula Jasna Jaklin Majetić ističe kako je u poslovnim sustavima bitno upravljanje preventivnim aktivnostima u pogledu očuvanja zdravlja zaposlenika jer se tako utječe na produljenje pune radne sposobnosti. Promicanje zdravlja na radnomu mjestu nosi određene izazove i obaveze u pogledu analize zdravlja i sigurnosti, prevencije ozljeda na radu, osiguranja ergonomskih uvjeta na radnomu mjestu i dr. a trebalo bi biti sastavni dio društveno odgovornog poslovanja.
Promocija zdravlja, prevencija i rano otkrivanje kroničnih nezaraznih bolesti novi je županijski javnozdravstveni prioritet u sklopu kojeg Zavod provodi brojne aktivnosti vezane za promicanje zdravlja i prevenciju.