Regionalna komora Nitra s gospodarstvenicima posjetila ŽK Osijek

Objavljeno: 21. 02. 2018. , Ažurirano: 08. 03. 2018.

Temeljem potpisanog sporazuma o suradnji HGK – Županijske komore Osijek i Regionalne komore Nitra iz Slovačke koji je potpisan 1998. godine u Nitri, prije točno dvadeset godina, predstavnici Regionalne komore Nitra i slovački gospodarstvenici bili su 2. ožujka u posjeti ŽK Osijek.

Goste iz Slovačke pozdravio je i zaželio im dobrodošlicu Zoran Kovačević, predsjednik ŽK Osijek. U uvodnom govoru istaknuo je kako četrdesetak tvrtki s područja Osječko-baranjske županije posluje sa Slovačkom i to najviše na području prehrambene industrije – proizvodnje šećera i konditorske industriea, te također u proizvodnji strojeva i dijelova i za automobilsku i građevinsku industriju. Kovačević je najavio da će do kraja godine s grupom gospodarstvenika s područja osječke županije uzvrati posjet Komori u Nitri.

Viliam Ondrejka, predsjednik komore Nitra istaknuo je da je posebno ponosan da međukomorska suradnja uspješno traje dvadeset godina i kontinuirano rezultira razmjenom gospodarskih delegacija kao i nastupima na sajmovima. U daljnjim razgovorima istaknut je podjednak problem nedostatka radne snage koji je prisutan u oba područja.

Nakon uvodnih pozdrava, prisutne slovačke i hrvatske tvrtke su se pojedinačno predstavile i održale međusobne poslovne razgovore. Gospodarska delegacija iz Nitre posjetila je i Osječki proljetni sajam, na kojem je jedan od suorganizatora bila i Županijska komora Osijek.

Osim međukomorske suradnje značajne za gospodarstvo između Osijek i Nitre je razvijena suradnja i na drugim područjima kao što su sport i kultura, a sve to zahvaljujući činjenici da su Osijek i Nitra gradovi prijatelji.