Održan 3. EU info dan za poduzetnike u Belom Manastiru

Objavljeno: 10. 11. 2017. , Ažurirano: 24. 11. 2017.

Treći EU info dan za poduzetnike čija su tema bila dosadašnja iskustva i buduće prilike iz EU fondova održan je 17. studenoga u Etnološkom centru baranjske baštine u Belom Manastiru u organizaciji Grada Belog Manastira, Baranjske razvojne agencije, Hrvatske gospodarske komore – Županijske komore Osijek i Informacijskog centra Europe Direct Osijek, koji djeluje pri Regionalnoj razvojnoj agenciji Slavonije i Baranje.

EU info dan bio je namijenjen poduzetnicima, obrtnicima, poljoprivrednicima, udrugama i građanima, a cilj je bio pružiti im informacije o raspisivanju novih natječaja iz EU fondova. Na događaju je sudjelovalo 76 sudionika s područje cijele Osječko-baranjske županije, ali i područja Vukovarsko-srijemske županije.

Ovogodišnji je EU info dan, za razliku od prijašnja dva, bio organiziran u obliku panel-rasprave. Uvodni je govor u panel-raspravu održao Branko Baričević, voditelj Predstavništva Europske komisije u Republici Hrvatskoj, a poslije panel-rasprave održale su se dvije tematske rasprave – Poljoprivreda i ruralni razvoj i Razvoj poduzetništva temeljen na razvoju IKT-a.

Dragan Jelić, pomoćnik ministrice u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije, predstavio je dosadašnje natječaje iz ESI fondova namijenjene jedinicama lokalne i regionalne samouprave i najavio nove. O dosadašnjim i planiranim natječajima za sektor poduzetništva govorio je Neven Kos, načelnik Sektora za EU programe u poduzetništvu u Upravi za programe i projekte EU pri Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta.

Mario Turalija, član uprave Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije predstavio je ESIF Zajmove, ESIF Jamstva i jamstveni program Poljoprivrednici, dok su Ana Buljat i Ivana Šuman, predstavnice Ministarstva rada i mirovinskog sustava, govorile o tome što je na raspolaganju iz Europskog socijalnog fonda za zapošljavanje, prekvalifikcije, ranjive skupine i rad civilnog sektora.

Usluge koje poduzetnicima nudi Hrvatska gospodarska komora sudionicima EU info dana predstavila je Ines Balog iz Odjela za poduzetništvo i inovacije HGK – Županijske komore Osijek.