Daniel Pejić, Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU; Vedran Kružić, Regionalna razvojna agencija Primorsko-goranske županijeRegionalna razvojna agencija Primorsko-goranske županije; Boris Popović, Alarm automatika d.o.o. ; Danko Žitinić, Aestus d.o.o.
Izvor: HGK

U Rijeci održan panel Poduzetnički smjer u novom razdoblju EU fondova

Objavljeno: 10. 05. 2019. , Ažurirano: 10. 05. 2019.

U HGK – Županijskoj komori Rijeka 9. svibnja održan je panel Poduzetnički smjer u novom razdoblju EU fondova. Panelisti su bili Daniel Pejić, voditelj Odjela u Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Vedran Kružić, ravnatelj Regionalne razvojne agencije Primorsko-goranske županije, Boris Popović, osnivač tvrtke Alarm automatika d.o.o. i predsjednik Poslovnoga kluba PartneRI, Ernest Vlačić, predsjednik Tematskoga inovacijskog vijeća za energiju i održivi razvoj te Danko Žitinić, direktor i vlasnik konzultantske tvrtke Aestus d.o.o. i član Upravnog vijeća Poslovnoga kluba PartnerRI.

Predsjednik HGK – Županijske komore Rijeka Vidoje Vujić uvodno je istaknuo da Europska unija nisu samo EU fondovi već da oni predstavljaju priliku poduzetnicima za razvoj, ali da nedvojbeno imamo manjak međuresorne suradnje koja je definitivno jedan od kamena spoticanja cijelog sustava. Slijedom dosadašnje uspješne suradnje s Kućom Europe, HGK - Županijska komora Rijeka na Dan Europe otvara Infopunkt EK u svojim prostorijama, gdje se mogu dobiti sve informacije o djelovanju EU za članice.

Na panelu je predstavljeno trenutno stanje povlačenja EU sredstava i planovi za daljnje povlačenje, pri čemu je navedeno da se očekuje povlačenje od milijarde i pol eura po godini, kako bi u n+3 razdoblju došlo do pune apsorpcije. U našoj je županiji, prema podacima od 31. ožujka ove godine, ugovoreno 4,3 milijarde kuna, no u pitanju su većim dijelom infrastrukturni, vodno-komunalni i cestovni projekti. Nadalje, istaknuto je da su poduzetnici nedovoljno informirani, da nedostaje nužna poslovna i HR infrastruktura te da je potrebna provedba strukturnih reformi radi jačanja poduzetničkog menadžmenta, marketinga i transfera inovacija.

dan Europe gledaliste.jpgSudionici panela; Izvor: HGK

Inovacije stvaraju konkurentnost i profitabilnost svakog poduzetnika, treba imati proizvode više dodane vrijednosti, ali sve to ovisi o uvjetima na našem tržištu. Ako povučemo paralelu sa SAD-om, tehnološke inovacije bi trebale, kao tamo, biti odmah plasirane na domaće tržište.

Također, istaknuto je da istraživanja nije potrebno provoditi u tvrtkama, nego na sveučilištima, a tvrtke ih kapitaliziraju.

Predstavljeni su nadolazeći natječaji, od kojih je jedan Natječaj za istraživanje i razvoj 2 za sufinanciranje velikih inovativnih projekata. Isto tako, prezentirane su novosti iz pregovora za nadolazeći višegodišnji financijski okvir i Nacionalnu razvojnu strategiju 2020. – 2030. koja je u pripremi, uz napomenu da je jedan od razvojnih smjerova strateškog povlačenja investicija povećanje konkurentnosti naših članica.