Sudionici Konferencije o ekonomiji Montenegro 2018.

Montenegro 2018.: potpredsjednica Čagalj na konferenciji kao predsjednica Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora

Objavljeno: 26. 10. 2018. , Ažurirano: 26. 10. 2018.

U organizaciji Privredne komore Crne Gore, 25. i 26. listopada, u  Budvi je održana Konferencija o ekonomiji Montenegro 2018. Riječ je o jednom od najznačajnijih ekonomskih skupova u regiji. Dvodnevna konferencija Balkan i Europska unija - petogodišnji ciklus Berlinskog procesa dala je doprinos u osnaženju regionalne suradnje pri daljem procesu europskih integracija ovog područja.

Konferenciju su otvorili predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, kancelar Republike Austrije Sebastian Kurz te predsjednik Privredne komore Crne Gore Vlastimir Golubović

U sklopu konferencije održano je nekoliko panela. Sudionici panela Ekonomska i europska perspektiva Balkana bili su predsjednici vlada iz zemalja Zapadnog Balkana: Crne Gore, Kosova, Makedonije te Srbije, koji su izrazili snažan interes za poboljšanjem europske i regionalne ekonomske suradnje te za usklađivanjem tržišnih propisa.

Na panelu Uloga gospodarskih komora u promociji europskih vrijednosti i jačanju ekonomskih veza sudjelovala je potpredsjednica HGK za graditeljstvo, promet i veze Mirjana Čagalj, ovom prilikom kao predsjednica Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora i tijekom rasprave posebno je istaknula važnost Europske unije za zemlje Zapadnog Balkana jer im donosi mir i sigurnost te povećava tržišnu konkurentnost.

“Ako želimo veću stabilnost u regiji, moramo ponuditi i vjerodostojnu mogućnost proširenja Zapadnom Balkanu, a samim time povećat će se i robna razmjena. Europske vrijednosti dijele sve članice EU; njihovi građani, poslovni subjekti i gospodarske komore te njihova udruženja. Forum jadransko-jonskih gospodarskih komora koji danas čini mrežu od 46 gospodarskih komora iz osam zemalja ima oko 1.800.000 tvrtki, a Europska ga komisija definiran kao jedan od ključnih dionika Europske strategije za jadransko-jonsku makroregiju”, kazala je Čagalj.

Na konferenciji su također sudjelovali i ministri ekonomije i financija zemalja regije, predstavnici međunarodnih financijskih institucija i investitora te predstavnici nekih od najuspješnijih tvrtki  na ovom području Balkana.

1.jpgKonferencija o ekonomiji Montenegro 2018.; Izvor: HGK