Vedran Šupuković, Siniša Krajač, Josip Pavić, Branimir Kos, Alan Bahorić
Izvor: HGK

Poticanje gospodarstvenika na ulaganja u sport rješenje je za izazove financiranja sportskih klubova


Objavljeno: 04. 05. 2023. , Ažurirano: 04. 05. 2023.


Formiranje konkretnih i konstruktivnih prijedloga te stručni, sustavni i strukturirani razgovori s nositeljima izvršne i zakonodavne vlasti bit će fokus djelovanja Udruženje sportskih klubova Hrvatske gospodarske komore.

Udruženje je osnovano danas s ciljem unaprjeđenja sustava financiranja hrvatskog klupskog sporta. Za predsjednika udruženja izabran je Vedran Šupuković, direktor RK PPD Zagreb, za potpredsjednike Dino Bošnjaković ispred KK Cibona Zagreb i Branimir Kos ispred HGK.

 Branimir Kos.jpg

Branimir Kos, potpredsjednik Udruženja sportskih klubova HGK ; Izvor: HGK

Uvodno je potpredsjednik Udruženja sportskih klubova HGK Branimir Kos naglasio kako je sport generator rasta gospodarstva.

"Mi u hrvatskoj gospodarskoj komori sport vidimo kao sastavni dio hrvatskog gospodarstva. Tu pored onih općepoznatih društvenih učinaka sporta, kao što su na primjer utjecaj na zdravlje opće populacije, smanjivanje pretilosti kod djece, posebno u fokusu imamo one ekonomske i financijske učinke sporta na gospodarstvo, kao što su: rast turizma, rast zaposlenosti, rast konkurentnosti i produktivnosti, rast investicija", rekao je Kos. 

Josip Pavić.jpg

Josip Pavić, državni tajnik Ministarstva turizma i sporta; Izvor: HGK

 

Početkom godine stupio je na snagu novi Zakon o sportu, koji je donio niz novosti u funkcioniranju sustava sporta. Josip Pavić, državni tajnik iz Ministarstva turizma i sporta naglasio je da ministarstvo podržava sve koji rade na razvoju i unaprjeđenju sustava i to na svim razinama, te da su klubovi baza na kojima počiva naš sport.

"U sljedećem razdoblju počinje ulaganje i u sportske građevine od nacionalnog interesa za koje je već osigurano 27 milijuna eura. Prošle godine pružili smo i dodatnu podršku nacionalnim savezima za organizaciju nacionalnih prvenstava za što smo osigurali 58 milijuna kuna. Na taj način pomogli smo u financijskom rasterećenju klubova, a ta podrška se nastavila i ove godine te će ostati kao trajno izdvajanje u proračunu. Novi Zakon o sportu uvodi po prvi puta direktno sufinanciranje 21 županijske sportske zajednice iz proračuna i to za stručni rad i materijalne uvjete za djecu i mlade do 18 godina, što će dodatno financijski rasteretiti i klubove. Oni jesu primarno javna potreba grada i općine, ali država je problem prepoznala te preuzela odgovornost i već sada pomaže kroz različite programe", rekao je Pavić.

Formiranje konkretnih i konstruktivnih prijedloga za rješavanje izazova financiranja sportskih klubova te stručni, sustavni i strukturirani razgovori s nositeljima izvršne i zakonodavne vlasti bit će fokus djelovanja Udruženja.

Vedran Šupuković.jpg

Vedran Šupuković, predsjednik Udruženja sportskih klubova HGK; Izvor: HGK

 

"Inicijativu za osnivanje Udruženja pokrenuli smo kako bismo povezali sportske klubove na nacionalnom nivou da uz potporu HGK na jasan način artikuliraju teme od iznimne važnosti za funkcioniranje klupskog sporta. Sve klubove karakterizira neadekvatna struktura prihoda, odnosno ovisnost o pojedinim segmentima prihoda, visoka razina fiksnih rashoda i visoka varijabilnost prihoda. Intencija nam je tražiti rješenja financiranja klupskog sporta jer je to gorući problem u funkcioniranju klubova, te je sve veći problem i na reprezentativnom nivou – jer su klubovi baza reprezentativnih selekcija", istaknuo je Vedran Šupuković, predsjednik Udruženja.

Financiranje klupskih sportova u Hrvatskoj tema je mnogih rasprava i problem koji se proteže već godinama.

"Činjenica je kako država izdvaja značajna sredstva za sport u RH, a najavljuju se još veća ulaganja. Zato rješenje ne vidimo u izdvajanju većih sredstava iz proračuna, već u poticanju – kroz porezne olakšice – privatnih kompanija na ulaganja u sport. Smatramo kako bi to u ovom trenutku bila najefikasnija i najbrža strategija. Vjerujemo da nam HGK može pomoći u komunikaciji s državnim institucijama, ali i povezati nas sa subjektima u gospodarstvu“, rekao je Dino Bošnjaković potpredsjednik Udruženja.

Siniša Krajač.jpg

Siniša Krajač, glavni tajnik Hrvatskog olimpijskog odbora; Izvor: HGK

 

Hrvatski olimpijski odbor podržao je udruživanje sportskih klubova jer smatra da to služi boljitku i razvoju sporta te ostvarenju jednog od strateških ciljeva - kontinuiteta u osvajanju medalja na međunarodnim sportskim natjecanjima.

"Važno je naglasiti kako sportski klubovi predstavljaju bazu iz koje se crpe reprezentativci, a tu bazu je potrebno pomagati, prvenstveno financijski, ali i pružanjem podrške u ovakvim inicijativama. Moram naglasiti kako je simbiozom Vlade Republike Hrvatske, Ministarstva turizma i sporta i HOO-a uočena potreba sportskih klubova, te se u 2022. godini odvojilo 58 milijuna kuna dodatnih sredstava nacionalnim sportskim savezima za pomoć sportskim klubovima, a nastavlja se i u 2023. godini, što svakako predstavlja važan iskorak pomoći sportskim klubovima", zaključio je Siniša Krajač, glavni tajnik Hrvatskog olimpijskog odbora.