Učenici u posjetu gradilištu
Izvor: HGK ŽK Split

Posjeti tvrtku – upiši struku: Učenici obišli gradilište

Objavljeno: 10. 04. 2019. , Ažurirano: 10. 04. 2019.

U sklopu akcije Posjeti tvrtku – upiši struku, učenici splitskih osnovnih škola Dobri i Gripe obišli su 10. travnja gradilište tvrtke Tromont d.o.o., bivši hotel Ambasador.

Drugi je ovo u nizu posjeta učenika tvrtkama u organizaciji Hrvatske gospodarske komore – Županijske komore Split, Splitsko-dalmatinske županije, Grada Splita i Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – Regionalnog ureda Split. Ideja je akcije učenicima što više približiti na tržištu rada deficitarna zanimanja, a i zanimanja u koja se učenici po završetku osnovne škole slabije upisuju. U građevinskom sektoru u Splitsko-dalmatinskoj županiji deficitarna su zanimanja poput zidara, tesara, armirača, klesara, keramičara i sličnih.

Upoznavanje učenika s radom u građevinskom sektoru, tvrtki Tromont d.o.o., pozdravila je i potpredsjednica Hrvatske gospodarske komore za graditeljstvo, promet i veze Mirjana Čagalj: "Problemu nedostatka radne snage treba se pristupiti ozbiljno i sustavno, te smo upravo stoga odlučili uključiti djecu osnovnoškolskog uzrasta u akcije poput ove. Istina je da su radnici u građevinskim zanimanjima dugo bili lošije plaćeni i da su radili u lošijim uvjetima. No isto je tako potrebno naglasiti da su današnje plaće u graditeljstvu veće te da se vodi računa o svim pravilima koja čuvaju život i zdravlje radnika."

Djecu su na gradilištu tvrtke Tromont dočekali voditelji i radnici koji su im pokazali i opisali sve faze koje je to gradilište prošlo, od samih temelja do gotovih "grubih radova", ali su i odgovorili na sva učenička pitanja.

Upisom u deficitarna zanimanja učenici dobivaju mnoge povlastice: brzo pronalaženje posla u struci nakon školovanja, usvajanje konkretnih znanja i vještina za cijeli život, neosjetan prijelaz između školovanja i rada te brojne stipendije.

Sljedeći posjet tvrtki predviđen je 16. travnja, kada će učenici posjetiti AD Plastik.