Na Bjelovarskom sajmu dogovorena suradnja češke regije Plzen sa Županijom

Objavljeno: 04. 04. 2022.

Veleposlanik Republike Češke u Hrvatskoj Milan Hovorka posjetio je 3. travnja 23. Proljetni međunarodni bjelovarski sajam na kojem  su se predstavnici veleposlanstva sastali s Markom Marušićem, županom bjelovarsko-bilogorskim i njegovim suradnicima te s predstavnicima HGK – ŽK Bjelovar i Bjelovarskog sajma.

Na sastanku su dogovoreni temelji daljnje suradnje češke pokrajine Plzen te Bjelovarsko-bilogorske županije, odnosno posjet češke delegacije 29. Jesenskom međunarodnom bjelovarskom sajmu u rujnu ove godine. U sklopu posjeta bit će organizirani i B2B razgovori čeških i domaćih gospodarstvenika. Kao uvod u posjet češke delegacije Jesenskom sajmu, dogovorena je i video konferencija u svibnju na kojoj će zainteresiranim češkim gospodarstvenicima i biti predstavljeni gospodarski potencijali Županije.

Jedan od zaključaka sastanka bio je kako je svakako nužno uspostaviti bolje gospodarske odnose između dviju zemalja, odosno dviju regija s obzirom na dosadašnju simboličnu robnu razmjenu, odnosno udjela u robnoj razmjeni Županije s Češkom (1,7% je udio u izvozu, odnosno 1,8% u uvozu Županije). Veleposlanik Hovorka je istaknuo da se zbog ratnih zbivanja u Ukrajini češki gospodarstvenici okreću novim tržištima u čemu on vidi nove poslovne prilike za hrvatske tvrtke, a dogovoreni B2B razgovori svakako bi trebali rezultirati uspješnim poslovnim suradnjama.