Gospodarsko izaslanstvo Splitsko-dalmatinske županije u Košicama

Objavljeno: 28. 03. 2018. , Ažurirano: 13. 04. 2018.

Gospodarsko izaslanstvo Splitsko-dalmatinske županije, s naglaskom na IT sektoru i inovacijama, posjetilo je 10. i 11. travnja Košice u Slovačkoj, predvođeno direktoricom Županijske komore Split Vesnom Friedl. U izaslanstvu su sudjelovale tvrtke Statim d. o. o., Split parking d. o. o., Stranica d. o. o. (Locastic), Amber IT Solutions d. o. o. i Agentura A.Z. j. d. o. o. Posjet je organizirala ŽK Split u suradnji s Veleposlanstvom Slovačke Republike u Republici Hrvatskoj kao uzvratni, nakon održanog Hrvatsko-slovačkog poslovnog skupa u Splitu u lipnju prošle godine. Splitsko-dalmatinsku županiju predstavljali su i župan Blaženko Boban, zamjenica gradonačelnika Grada Splita Jelena Hrgović i dekan FESB-a Sven Gotovac sa suradnicima.

Na Slovačko-hrvatskom inovacijskom forumu predstavnik Slovačke investicijske i razvojne agencije (SARIO) predstavio je gospodarstvo svoje države, koje je među najotvorenijim gospodarstvima u Europskoj uniji, i prilike za investiranje. Predstavljene su i aktivnosti klastera Košice IT Valley te Klastera za automatizacijske tehologije i robotiku AT+R. Domaćinima je predstavljena Hrvatska gospodarska komora i njene aktivnosti, gospodarstvo Splitsko-dalmatinske županije te gospodarski odnosi sa Slovačkom.

„Mnogo je sličnosti između Splitsko-dalmatinske županije i Košičke regije, druga smo snaga u našim državama. IT sektor već ima značajan udio u BDP-u Košičke regije, a Splitsko-dalmatinska županija kontinuirano raste po tom pitanju i želi postati lider u IT tehnologiji“, rekao je Boban otvarajući konferenciju.

„Nadam se da će ovo biti samo prvi u nizu susreta radi produbljivanja suradnje i povezivanja dviju županija. Nama bi, primjerice, bila od velike koristi vaša iskustva u turizmu“, istaknuo je uvodno predsjednik Košičke županije Rastislav Trnka.

GospodarskiSusreti.jpg

Izvor: HGK

B2B razgovori dalmatinskih i slovačkih gospodarstvenika

Uslijedili su B2B razgovori tvrtki, posjet Sveučilišnom znanstvenom parku Technicom, Sveučilišnom istraživačkom centru progresivnih materijala i tehnologija za sadašnje i buduće primjene Promatech te IT tvrtkama.

Ekonomska je suradnja Splitsko-dalmatinske županije i Slovačke relativno skromna i mnogo je prostora za poboljšanje. U 2017. godini vrijednost županijskog izvoza u Slovačku iznosila je gotovo 2 milijuna eura, a što se turizma tiče, gotovo je 110.000 Slovaka u 2017. godini ostvarilo više od 808.000 noćenja u našoj županiji.

Pozitivna slovačka iskustva, posebno napredak IT sektora (sudjeluje s četiri posto u broju zaposlenih i 14 posto u BDP-u) i automobilske industrije, koja postaje lider u svjetskoj proizvodnji automobila, poticajna su. S obzirom na to da je interes za suradnju iskazan s obiju strana, očekuje se daljnji razvoj poslovnih i drugih odnosa.