Konferencija Poduzetništvo u odgojno-obrazovnom sustavu Republike Hrvatske

Objavljeno: 15. 11. 2018. , Ažurirano: 26. 11. 2018.

U organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje i Hrvatske gospodarske komore – Županijske komore Split, 23. studenoga u Splitu je održana konferencija Poduzetništvo u odgojno-obrazovnom sustavu Republike Hrvatske. Naglasak konferencije bio je na poticanju suradnje gospodarstvenika i odgojno-obrazovnih ustanova te jačanju poduzetničkoga kapaciteta naših mladih ljudi radi kreiranja radne snage koja će dugoročno ostvarivati boljitak našega gospodarstva.

Strateškim ciljevima koje je postavilo Europsko vijeće u Lisabonu 2000. godine predvidjela se potreba za fleksibilnijim obrazovanjem koje može odgovoriti na izazove društva temeljenog na znanju i dinamici tržišta rada. Naglašena je potreba za razvijanjem i jačanjem onih znanja i vještina koje mogu pronaći svoju produktivnu funkciju u gospodarstvu.

Mirjana Čagalj.JPG

potpredsjednica HGK Mirjana Čagalj; Izvor: HGK

Trend je sve češće okretanje mladih konceptu samozapošljavanja čemu u prilog govori činjenica da više od 40 posto mladih u EU više cijeni samozaposlene pojedince nego radnike koji su angažirani kao zaposlenici. Sve više slušamo priče uspješnih ljudi iz kojih mladi izvlače pozitivne i proaktivne poruke te ideje o osnivanju startupova u kojima najviše sudjeluju upravo mladi. Raste broj ideja i načina financiranja, stoga bi bila prava šteta ne pripremiti mlade generacije i ne podučiti ih kompetencijama koje će im koristiti na tom putu. To je istaknula i potpredsjednica HGK Mirjana Čagalj: „Na nama je da ovoj djeci, ovim ovdje mladima usadimo poduzetničke kompetencije od najranije dobi. Moramo ih naučiti kako kanalizirati i materijalizirati vlastite ideje i želje, kako usmjeriti resurse u konkretne akcije s realnim posljedicama, ohrabriti ih da uđu u rizik, da ne idu uvijek 'na sigurno'. Čim uđu u sustav odgoja i obrazovanja, djecu je potrebno učiti kritički promišljati, konkretizirati i djelovati.’’

Uime Agencije za odgoj i obrazovanje nazočnima se obratio gospodin Vlade Matas, predstojnik podružnice Split, koji je naglasio da je poduzetništvo način usmjeravanja na kreativnost i inovativnost mladih ljudi. Izrazio je i nadu da će ovakvih konferencija na kojima je zastupljena cijela vertikala od sveučilišta do gospodarstva biti mnogo više u bliskoj budućnosti.

Na konferenciji su bili predstavnici Splitsko-dalmatinske županije, Grada Splita, Sveučilišta u Splitu, Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta te predstavnici ostalih institucija i udruga.

Konferencija poduzetništva u odgojno-obrazovnom sustavu1.JPG

Konferencija je bila podijeljena na četiri panela, a sudionici su imali prilike čuti o tome koje su uloge institucija u osvješćivanju poduzetničkog duha mladih te što se radi na tom planu. Poduzetništvo omogućuje mladima da nauče više od kurikulumski predviđenoga te da stvaraju u interdisciplinarnom okruženju za rad i razvoj. Bilo je riječi i o primjerima dobrih praksi iz inozemstva i Hrvatske gdje je poduzetništvo ukomponirano u sustav odgoja i obrazovanja.

Zapaženu prezentaciju imala je Ivana Fabrio s Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu, koja je govorila o pojmu design thinking u obrazovanju i predstavila HAI – projekt hrvatskih autentičnih igračaka za djecu koje su osmislili i dizajnirali studenti inspirirani našom kulturnom baštinom. Predstavnice Ekonomskog fakulteta Ivana Bilić i Marina Tudor prisutne su upoznale s radom studentskog poduzetničkog inkubatora koji je upisao već četvrtu generaciju, o projektu poduzetničke igraonice za predškolski uzrast te aktivnostima u vezi s #3PSplitom.

Svjedočili smo i primjerima dobrih praksi iz predškolskih obrazovnih institucija čije su predstavnice veoma slikovito opisivale cijele projektne cikluse i procese materijaliziranja ideja u predškolskoj dobi.

Ravnatelj Turističko-ugostiteljske škole Split Ivo Bilić govorio je o povezanosti škole s vanjskim dionicima te Regionalnom centru kompetentnosti koji je osnovan u sklopu njegove škole.