Izvor: Pixabay

Pod znatnim utjecajem cijena i tečaja usporen rast robne razmjene EU


Objavljeno: 18. 05. 2018. , Ažurirano: 18. 05. 2018.


Kako robnu razmjenu RH na početku ove godine obilježava pad vrijednosti izvoza na godišnjoj razini, zanimljivo je napraviti usporedbu s kretanjima na razini EU, odnosno drugim članicama.

Takva usporedba pokazuje da je na razini EU nastavljen rast Extra EU izvoza i uvoza, ali znatno nižom dinamikom nego u prošloj godini. Točnije, vrijednost izvoza je u prva tri mjeseca prošle godine povećana za 13,0 posto, a ove godine za 1,5 posto, dok je rast uvoza istodobno usporen s 13,4 posto, na 0,8 posto. Znatan su utjecaj na takvo kretanje robne razmjene imale cijene energije, ponajprije sirove nafte. Naime, u prva je tri prošlogodišnja mjeseca prosječna cijena sirove nafte tipa Brent povećana približno 55 posto, zbog čega su uvozne cijene sirove nafte za eurozonu povećane za približno 65 posto. Rast cijene sirove nafte potaknuo je i rast cijena drugih energenata te dijela sirovina, pa je znatan rast uvoznih cijena zabilježen u cijeloj djelatnosti rudarstva i vađenja, ali i kod proizvoda prerađivačke industrije, čije su uvozne cijene povećane oko 3,5 posto. Naravno, takvo kretanje cijena nije utjecalo samo na vrijednost uvoza, nego se odrazilo i na rast vrijednosti izvoza.

Ove je godine rast cijena sirove nafte nastavljen, ali znatno blažom dinamikom. U prva je tri mjeseca prosječna cijena Brent nafte povećana približno 23 posto, a prosječna uvozna cijena sirove nafte za eurozonu oko 10 posto. To se odrazilo i na druge cijene, pa je i njihov rast bio znatno niži nego u 2017. godini ili je pod utjecajem rasta tečaja eura čak zabilježen pad. Tako su uvozne cijene za proizvode prerađivačke industrije na godišnjoj razini smanjene za 0,4 posto. Naime, tečaj eura je u odnosu na dolar, pa i na valute vezane uz njega, u prosjeku ojačao za približno 15 posto, što je smanjilo vrijednost dijela robne razmjene koja se odvija u drugim valutama, a izražava u eurima, i to je bio još jedan važan čimbenik usporavanja rasta robne razmjene.

Podaci o robnoj razmjeni članica, nažalost, otkrivaju da Hrvatska više nije među članicama kod kojih se bilježi najveći rast izvoza kao u prošloj godini, već je u prva tri mjeseca bila među malobrojnim članicama kod kojih je vrijednost izvoza smanjena na godišnjoj razini. Štoviše, prema podacima Eurostata, zabilježena je stopa pada bila najviša među svim članicama EU.