Izvor: HGK

Održana peta sjednica Gospodarskog vijeća ŽK Slavonski Brod

Objavljeno: 26. 10. 2018. , Ažurirano: 30. 10. 2018.

Peta sjednica Gospodarskog vijeća ŽK Slavonski Brod održana je 29. listopada pod predsjedanjem Drage Čugure, predsjednika ŽK Slavonski Brod.

Središnja točka dnevnog reda bila je usklađivanje obrazovnih programa s potrebama gospodarstva Brodsko-posavske županije. Nakon uvodnih izlaganja o aktualnom stanju u gospodarstvu, s naglaskom na nedostatak raspoložive radne snage u gotovo svim djelatnostima te informacijama o aktivnostima Upravnog odjela za obrazovanje, šport i kulturu Brodsko-posavske županije koje je podnijela pročelnica Anica Vukašinović, razvila se rasprava u kojoj su sudjelovali svi članovi Gospodarskog vijeća, zamjenici župana Stjepan Bošnjaković i Damir Mirković, predstavnice Hrvatskog zavoda za zapošljavanje te Luka Mladinović, ravnatelj Industrijsko-obrtničke škole Slavonski Brod. U raspravi je istaknuta nužnost bolje suradnje gospodarstva sa županijskim upravnim tijelima u kreiranju upisnih kvota i definiranju obrazovnih programa jer će se u suprotnom povećavati izlazak iz srednjih škola učenika koji su teško zapošljivi, dok istovremeno gospodarstvo potrebne radnike traži u inozemstvu. Problem dodatno opterećuje podatak da je u posljednjih pet godina broj učenika srednjih škola manji za 2121 učenika (30 posto), pa nedostatak potrebnih radnika postaje i može biti dugoročno ograničavajući čimbenik daljnjeg razvoja gospodarstva Brodsko-posavske županije. Istaknuta je i potreba poboljšavanja percepcije atraktivnosti proizvodnih zanimanja te tvrtki koje rastu, razvijaju se, nude mogućnosti zapošljavanja i iznadprosječnih primanja, a koje nisu dovoljno medijski praćene i promovirane. Na temelju analize dostupnih podataka o zanimanjima zaposlenih u protekloj godini te stanja na Zavodu za zapošljavanje, Gospodarsko će vijeće dati konkretne prijedloge u vezi s mijenjanjem upisnih kvota za sljedeću školsku godinu.

Gospodarsko je vijeće na temelju analize 21 pokazatelja poslovanja za 2017. godinu odlučilo da se dodijele priznanja ŽK Slavonski Brod, plakete Zlatna kuna za poslovanje u 2017.:

Priznanja će se dobitnicima uručiti na sljedećoj sjednici Gospodarskog vijeća u prosincu.

Tom prilikom dodijelit će se Kristalna kuna tvrtki Đuro Đaković Termoenergetska postrojenja za višegodišnju izvrsnost u poslovanju (tri godina uzastopno dobitnik Zlatne kune).

GVŽKSB _ tekst.JPGSudionici na petoj sjednici Gospodarskog vijeća ŽK Slavonski Brod; Izvor: HGK

Članovi Gospodarskog vijeća informirani su i o EU natječaju Znakovi kvalitete, kojim se financiraju troškovi ishođenja znakova kvalitete Hrvatska kvaliteta i Izvorno hrvatsko te o projektu Digitalna komora. Digitalna komora nova je informacijsko-komunikacijska platforma za e-usluge HGK, dostupna članicama i poslovnoj zajednici te javnoj upravi i građanima.

Projektom, odnosno primjenom sedam e-usluga ubrzat će se komunikacija i unaprijediti odnosi s članicama, digitalizirat će se izdavanje dokumenata za javne ovlasti te omogućiti još aktivnije sudjelovanje gospodarstvenika u kreiranju i promjeni zakonodavnog i regulatornog okvira.

Web-portal Gospodarska mreža prva je funkcionalnost pokrenuta u sklopu projekta Digitalna komora.

Na kraju sjednice članovi Vijeća informirani su i o ostalim aktualnim EU projektima namijenjenima gospodarskim subjektima te o aktivnostima Svjetske banke usmjerenima na ubrzanje razvoja Slavonije i Baranje.