Izvor: Shutterstock

Otvoreni B2B razgovori s Latinskom Amerikom

Objavljeno: 30. 04. 2021. , Ažurirano: 04. 05. 2021.

U osmom ciklusu online B2B razgovora u sklopu projekta Go Global – Go Virtual fokus je na tržištima Latinske Amerike.

"Veliko nam je zadovoljstvo što u ovom ciklusu imamo partnere iz komora koje su osnovali Hrvati i njihovi potomci koji žive u Latinskoj Americi jer su presudni u promicanju naše bilateralne suradnje i povezivanju hrvatskih tvrtki s lokalnima. Podaci o robnoj razmjeni pokazuju da imamo velikog potencijala za razvoj suradnje, a ovi virtualni sastanci su idealna prilika da taj potencijal počnemo iskorištavati, unatoč pandemiji", istaknuo je predsjednik HGK Luka Burilović.

Ukupna robna razmjena Hrvatske s Latinskom Amerikom u 2020. je iznosila 73,7 milijuna eura, od čega najveći dio otpada na Brazil (27,3 milijuna), Ekvador (21,3 milijuna) i Argentinu (8,8 milijuna eura). Najznačajniji izvozni proizvodi su nam turbomlazni motori i druge plinske turbine, električni transformatori, proizvodi za prijevoz i pakiranje robe, plovila i određene vrste lijekova.

Miljenko Vuković, osnivač tvrtke Vuković Intelligent Systems, koja pruža usluge u području robotske automatizacije procesa (RPA) i poslovne inteligencije (BI), naglašava kako su Go Global – Go Virtual platformu odlučili iskoristiti za predstavljanje svog inovativnog proizvoda Visera. Riječ je o robotskom rješenju za automatizaciju računovodstva za poduzeća svih veličina. "Glavna svrha Visere je automatizirati većinu ručnog unosa dokumenata koji se evidentira u računovodstvenom sustavu pojedinog poduzeća. Rješenje je namijenjeno svih poduzećima koja koriste ERP digitalne sustave u računovodstvu. Cilj nam je omogućiti da repetitivne poslove preuzme Visera, a da radnici mogu sudjelovati u bitnijim i ozbiljnijim poslovima od većeg značaja za samo poduzeće", pojasnio je Vuković, dodavši kako žele promovirati svoje usluge i izvan Hrvatske, a ova platforma im je idealna za to.

Još jedna tvrtka koja sudjeluje u B2B razgovorima s Latinskom Amerikom je Studio Kliker, a bave se projektima na području vizualnih i tržišnih komunikacija. Njihov brand manager Jorge Luis Subiabre Matiacha poručuje kako im je cilj upoznati nove partnere i tvrtke s južnoameričkog tržišta. "Korona je sve promijenila i nadam se da ćemo ojačati našu prisutnost u Latinskoj Americi kroz ovu platformu", poručio je.

Veleposlanik Republike Hrvatske u Saveznoj Republici Brazilu Ranko Vilović rekao je da je Latinska Amerika gospodarski važna za Hrvatsku i da se ekonomske veze konstantno produbljuju. "Odnose razvijamo kroz dva aspekta, kroz jačanje odnosa između EU-a i Zajednice latinoameričkih i karipskih država (CELAC) te kroz individualne veze naše zemlje s pojedinim državama Latinske Amerike. U mnogim od tih država imamo dobro etablirane hrvatske zajednice iseljenika koje mogu biti snažan temelj za gradnju boljih ekonomskih odnosa. Brazil je i strateški partner Unije i tržište s ogromnim potencijalom za hrvatski izvoz, posebno u sektorima poljoprivrede, turizma i energetike", poručio je Vilović.

Veleposlanica Republike Hrvatske u Republici Argentini Duška Paravić je naglasila kako vjeruje da se kroz B2B sastanke već dogovaraju konkretni poslovi i buduće suradnje. "Najveći problem nam je zemljopisna udaljenost i nepoznavanje tržišta od strane poduzetnika, nadam se da će nas ovi razgovori virtualno približiti i pomoći da se bolje upoznamo i ojačamo ekonomske odnose", istaknula je Paravić.

Veleposlanica Republike Hrvatske u Republici Čileu Mira Martinec također smatra da je online povezivanje dobar način da se premosti geografska udaljenost. "Postoji interes tvrtki da se stvari poboljšaju. Živimo u vremenu visoke tehnologije koju trebaju sve zemlje, inovacije u zelenoj energiji, IT-u i poljoprivredi itekako mogu naći svoje kupce na ovom tržištu", rekla je Martinec.

Predsjednik Argentinsko-hrvatske trgovinske i industrijske komore Marcos Pejacsevich je kazao kako je cilj otkriti zanimljive proizvode i usluge te sklopiti nova partnerstva između hrvatskih i južnoameričkih tvrtki. "Nadam se da će na ovim sastancima sklopiti snažne veze koje će rezultirati konkretnim ugovorima. Idući tjedan će se raspravljati o tome da zemlje Mercosura mogu neovisno jedna o drugoj sklapati poslove sa zemljama Europske unije i to bi mogla biti prednost u razvoju odnosa s Hrvatskom", poručio je Pejacsevich.

Gustavo Glavinich iz Hrvatsko-paragvajske trgovinske komore izjavio je kako njihova komora sa svojim stečenim lokalnim kontaktima može biti most hrvatskim tvrtkama prema paragvajskom tržištu.

Do sada je na virtualnim sastancima u sklopu platforme Go Global – Go Virtual sudjelovalo oko 1400 hrvatskih i inozemnih tvrtki, a idući ciklus razgovora održat će se Ukrajinom.