Osnivačka skupština Udruženja opskrbljivača i distributera plinom HGK

Objavljeno: 15. 06. 2018. , Ažurirano: 20. 06. 2018.

U Hrvatskoj gospodarskoj komori već dvadesetak godina djeluje Grupacija distributera i opskrbljivača prirodnim plinom koji su na svojoj sjednici 30. studenoga 2017. godine donijeli odluku da se pokrene postupak osnivanja Udruženja opskrbljivača i distributera plinom Hrvatske gospodarske komore. Članice su se dogovorile da se njihov status unutar HGK izdigne na višu razinu s obzirom na to da je sada već više od 70 tvrtki u RH registrirano za obavljanje ovih djelatnosti.

Osnivačka skupština Udruženja održat će se u utorak, 19. lipnja, u 10 sati u Hrvatskoj gospodarskoj komori, na adresi Draškovićeva ulica 45, u Zagrebu, u dvorani na 1. katu. Poziv na Skupštinu nalazi se ovdje.

Udruženje okuplja tvrtke koje su predvodnice plinskog poslovanja u Republici Hrvatskoj u području opskrbe i distribucije prirodnim plinom. Ono će aktivnostima obuhvatiti ciljeve energetskog razvoja te će pomoći svim gospodarskim subjektima i poslovnoj zajednici u Republici Hrvatskoj u razumijevanju i prilagodbi tržišnim načelima.
U Hrvatskoj su u tijeku mnogi procesi i izazovi na plinskom tržištu. U tijeku je liberalizacija tržišta plina koje će se do kraja otvoriti za sve skupine potrošača u proljeće 2021. godine.
Očekuje se rast potrošnje plina u prometu i u industrijskim pogonima u Dalmaciji. Plinofikacija Dalmacije došla je do Splita i tamošnji distributer/koncesionar dobro radi i privlači sve više kupaca.
Očekuje se i izgradnja terminala za ukapljeni prirodni plin te povezivanje na Jonsko-jadranski plinski transportni pravac.
Jedna će od ključnih aktivnosti Udruženja, kao i Grupacije dosad, biti aktivno sudjelovanje u postupcima pripreme i usvajanja zakonske regulative u području ove gospodarske djelatnosti.