S lijeva na desno: Tomislav Klarin, Francesca Farinelli, Massimiliano Polacco, Flavio Burlizzi, Manos Vougioukas
Izvor: foto HGK
Autor: foto HGK

Održivi turizam: Moramo mjeriti da bismo mogli upravljati

Objavljeno: 04. 10. 2018. , Ažurirano: 25. 10. 2018.

Za dugoročan razvoj turističke ponude ključno je uzeti u obzir sve okolišne, društvene i kulturne aspekte ove gospodarske djelatnosti. Stoga je, u skladu sa smjernicama Strategije EU za jadransko-jonsku regiju, održivi turizam bio jedna od tema okruglih stolova koji su se održali u sklopu prve zajedničke konferencije Foruma jadransko-jonskih komora u organizaciji Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora i Županijske komore Split, u suradnji s Gradom Splitom. Konferencija je od 16. do 18. listopada u Splitu okupila više od 120 tijela i institucija iz triju mreža civilnoga društva jadransko-jonskoga područja: gospodarske komore, gradove i sveučilišta.

Razgovarajući o temi kreativnih i kulturnih industrija u kontekstu EU godine kulturne baštine i turističke godine EU – Kina, kulturna baština istaknuta je kao način rješavanja problema sezonalnosti te kao dio turističke ponude na koji je potrebno obratiti posebnu pozornost s obzirom na sve veći broj turista i potrebu njezina očuvanja.

Cilj okrugloga stola bio je i razmijeniti primjere najbolje prakse i potaknuti daljnju suradnju zemalja jadransko-jonske regije u vezi s održivim turizmom. „Sve regije dio su međunarodne ekonomije, a dionici ne mogu samostalno odgovoriti na izazove ili iskoristiti prilike koje se nude“, rekao je potpredsjednik Europske mreže za održivi razvoj turizma Ecotrans Gordon Sillence koji je sudionicima konferencije predstavio zelene karte za turiste sa "zelenom ponudom" diljem Europe.

„Fokus stupa su dvije teme, raznolika turistička ponuda i održivi te odgovorni razvoj turizma. Najveći izazov za postizanje tih ciljeva jest financiranje“, rekla je Blanka Belošević iz Ministarstva turizma, koordinatorica za održivi turizam za Hrvatsku u sklopu Strategije EU za jadransko-jonsku regiju.

„Turizam može osjećati posljedice onečišćenja, ali može i sam uzrokovati to onečišćenje. Poanta je vrlo jednostavna: korištenje resursa mora biti manje od mogućnosti njihove obnove. Stoga moramo mjeriti da bismo mogli upravljati“, rekao je Hrvoje Carić iz Instituta za turizam.

Forum jadransko-jonskih gospodarskih komora 2001. godine pokrenule su i osnovale Županijska komora Split i Gospodarska komora Ancone radi zajedničkog promišljanja i unapređenja gospodarskog razvoja jadransko-jonskog područja. Danas je to mreža od 46 gospodarskih komora iz osam zemalja jadransko-jonske regije (Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Grčke, Hrvatske, Italije, Slovenije i Srbije) koje predstavljaju oko 1.800.000 tvrtki na jadransko-jonskom području. Šest županijskih komora – Pula, Rijeka, Zadar, Šibenik, Split i Dubrovnik, hrvatske su članice Foruma.