Održana zajednička tematska sjednica seniorskog ekspertnog tima (SET-a) i Strukovne skupine za razvoj ljudskih potencijala


Objavljeno: 02. 12. 2019. , Ažurirano: 02. 12. 2019.


U petak 29. studenog 2019. godine u prostorijama HGK – Županijske komore Rijeka održana je zajednička tematska sjednica Seniorskog ekspertnog tima (SET-a) i Strukovne skupine za razvoj ljudskih potencijala.

Na početku sjednice je Borka Radović, zamjenica predsjednika SET-a, izvijestila o započetoj suradnji Seniorskog ekspertnog tima HGK – ŽK Rijeka i Obrtničke komore Primorsko-goranske županije nakon potpisivanja Memoranduma o poslovnoj tehničkoj suradnji. Nakon potpisivanja Memoranduma u listopadu 2019. godine, obrtnici mogu iskazati interes za suradnju sa stručnjacima SET-a u ključnim područjima razvoja njihova poslovanja.

Na tematskom djelu sjednice, Marinko Učur, član SET-a i Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalni dijalog Hrvatskog Sabora održao je izlaganje o Međunarodnoj konvenciji rada o socijalnom partnerstvu. Istaknuo je da su prava čovjeka na rad, prirodna prava na slobodu, život, imovinu i dostojanstvo, prava koja predstavljaju temelj i za novo zakonodavstvo. Međunarodna konvencija rada koja nije ratificirana čak 43 godine, na dnevnom je redu Hrvatskog Sabora te se očekuje njeno ratificiranje krajem ove godine. Konvencija će se primjenjivati od 2021. godine zato što je rok primjene najmanje godinu dana od dana ratifikacije, istaknuo je Učur. Upravo u tom pogledu izrazito je bitan tripartitni dijalog između Vlade, poslodavaca i sindikata koji može varirati u svom intenzitetu, ali uvijek mora postojati.  

set3_29.11.2019.jpg
Maja Žagar, Libertin naklada; Vanja Smokvina, Pravni fakultet u Rijeci; Davor Mihovilić, član SET-a; Izvor: HGK.


Nakon izlaganja Marinka Učura, Vanja Smokvina, docent na Pravnom fakultetu u Rijeci, održao je predstavljanje sadržaja i pravnog okvira sustava zdravstvene zaštite u Republici Hrvatskoj, s posebnim naglaskom na Zakon o zdravstvenoj zaštiti. Novi Zakon o zdravstvenoj zaštiti stupio je na snagu s 1. siječnjem ove godine i zamijenio je Zakon donesen prije točno deset godina, 2009. godine. Novim se Zakonom željelo uspostaviti i održati moderan i financijski održiv sustav koji će pružiti zdravstvenu sigurnost te kvalitetnu i dostupnu zdravstvenu zaštitu na teritoriju Republike Hrvatske. Istaknuto je da je novim zakonom predviđeno donošenje više od 50 pratećih podzakonskih, provedbenih propisa, no unatoč činjenici da je zakonom određen rok za njihovo donošenje od 6 mjeseci, doneseno je manje od deset takvih akata. Time ostaju na snazi svojevrsne praznine koje nedovoljno dobro „popunjavaju“ neki od 42 podzakonskih propisa „staroga“ zakona.

Potom je predstavljena knjiga Zakon o zdravstvenoj zaštiti s komentarom i prilozima autora, današnjih predavača, Marinka Đ. Učura i Vanje Smokvine. Gostima sjednice obratila se i čestitala autorima knjige dekanica Pravnog fakulteta u Rijeci Vesna Crnić-Grotić koja je naglasila da se Pravni fakultet u Rijeci afirmirao u zajednici upravo kroz radove koji prate primjenu i razvoj zakona, odnosno radove koji su za zajednicu i korisni.

set2_29.11.2019.jpg
Publika predavanja; Izvor: HGK.