Strukovna skupina prehrambene industrije i autohtonih proizvoda ŽK Rijeka raspravljala o obvezi navođenja podrijetla glavnog sastojka hrane


Objavljeno: 18. 04. 2019. , Ažurirano: 18. 04. 2019.


U HGK – ŽK Rijeka u  srijedu, 17. travnja, u 11 sati održana je sjednica Strukovne skupine prehrambene industrije i autohtonih proizvoda kojoj je prisustvovalo pedesetak članica iz prehrambene industrije i djelatnosti povezanih s pakiranjem te označavanjem hrane.

Valentina Šimić, viša stručna suradnica Sektora za poljoprivredu, prehrambenu industriju i šumarstvo Hrvatske gospodarske komore, kazala je kako je u posljednjih godinu dana HGK organizirala više od 30  radionica o ispravnom označavanju hrane i provedbi Uredbe o informiranju potrošača o hrani glede pravila o navođenju zemlje podrijetla ili mjesta podrijetla glavnog sastojka hrane, a koja na snagu stupa 1. travnja 2020. godine.

Sanja Kolarić Kravar, načelnica Sektora za hranu u Upravi za hranu i fitosanitarnu politiku Ministarstva poljoprivrede RH, prisutnima je detaljnije predstavila zakonodavni okvir za navođenje zemlje podrijetla ili mjesta podrijetla glavnog sastojka hrane. Naime, u svibnju 2018. godine objavljena je Provedbena uredba Komisije (EU) 2018/775 o utvrđivanju pravila za primjenu članka 26. stavka 3. Uredbe (EU) br. 1169/2011 Europskog parlamenta i Vijeća o informiranju potrošača o hrani glede pravila o navođenju zemlje podrijetla ili mjesta podrijetla glavnog sastojka hrane.

Provedbenom uredbom propisuje se način navođenja zemlje ili mjesta podrijetla glavnog sastojka, kada je različit od zemlje odnosno mjesta podrijetla hrane. Uredba je donesena u svibnju 2018. godine, a primjenjivat će se od 1. travnja 2020.

Blanka Kalokira, koordinatorica u HGK - ŽK Rijeka, predstavila je članicama jedinstvenu mogućnost za stjecanje znakova Hrvatske gospodarske komore Izvorno hrvatsko i Hrvatska kvaliteta. Naime, od 1. veljače 2018. godine otvoren je Poziv na dostavu projektnih prijedloga „Znakovi kvalitete“ u sklopu kojeg je stjecanje znakova sufinancirano iz EU sredstava, što označavanje za članice HGK čini besplatnim. Poziv je otvoren do 29. lipnja 2020. godine. Primjena znakova kvalitete pridonijet će povećanju prepoznatljivosti kvalitete usluga i proizvoda malih i srednjih tvrtki, konkurentnosti, očuvanju radnih mjesta te stvaranju hrvatskog identiteta na zajedničkom i svjetskom tržištu.