Sastanak Strukovne skupine turističkih agencija ŽK Zadar
Autor: HGK

Održana sedamnaesta sjednica Strukovne skupine turističkih agencija ŽK Zadar

Objavljeno: 10. 06. 2021. , Ažurirano: 11. 06. 2021.

U srijedu 9. lipnja u 13 sati u prostorijama ŽK Zadar održala se sedamnaesta sjednica Strukovne skupine turističkih agencija Hrvatske gospodarske komore- Županijske komore Zadar. Na sjednici su sudjelovali predstavnici 9 putničkih agencija iz Zadarske županije s ciljem pripreme za nadolazeću ljetnu turističku sezone i razmijene informacija vezano za stanje u turizmu u aktualnoj pandemiji COVID-a 19.

Nakon uvodnog obraćanja predsjednika Strukovne skupine Tomislava Faina (Terra travel d.o.o.), prisutnima je dobrodošlicu zaželio predsjednik ŽK Zadar Denis Ikić, istaknuvši aktivnosti ŽK Zadar kojima se nastojalo pomoći lokalnim putničkima agencijama s poteškoćama u poslovanju uzrokovanim pandemijom COVID-a 19, poput dogovora s jedinicama lokalne samouprave o privremenom ukidanju plaćanja najma za one agencije koje u najmu imaju poslovne prostora u vlasništvu grada. Ikić je izrazio nadu u uspješnu ljetnu sezonu te zaželio prisutnima što brže prevladavanje poteškoća u poslovanju uzrokovanih pandemijom COVID-a 19.

Direktorica Turističke zajednice Zadarske županije Mihaela Kadija izvijestila je prisutne o najznačajnijim aktivnostima pripreme ljetne sezone i povratnim informacijama s terena, prvenstveno se osvrnuvši na punktove za testiranje gostiju kojih u Zadarskoj županiji ima šezdesetak diljem županije. Što se promidžbenih aktivnosti tiče kampanja turističke zajednice je posljednjih godinu dana bila fokusirana na bliska tržišta kao što su Njemačka, Austrija, Češka Poljska i Slovenije te je kampanjom omogućen auditorijum na najznačajnijim digitalnim kanalima. Osim toga mrežna stranica turističke zajednice sada je prevedena, izuzev na dosadašnjim glavnim svjetskim jezicima, na još osam europskih jezika uključujući češki, poljski, slovenski i mađarski. Između ostalog Kadija je istaknula zadovoljstvo velikim brojem turističkih agencija koje su se ovu godinu prijavile za dodjelu potpora TZ-a Zadarske županije za management destinacijske kompanije. Kao još jeda pozitivan trend u najavi sezone istaknula je nikad veći broj najavljenih zračnih destinacija u Zračnu luku Zadar te bi u tom segmentu, kako kaže, sezona trebala biti puno bolje nego prošle godine.

Dražen Grgurović vlasnik privatne zdravstvene ustanove Pupilam d.o.o. iz Zadra prisutnima je predstavio usluge testiranja gostiju na COVID-19 na trinaest prometnih lokacija od Zadra do Šibenika kao i mobilne timove koji po pozivu odlaze na teren. Tvrtka je zaposlila i educirala petnaestak timova s po dvoje mladih ljudi te investirala u nabavu pos blagajni, printera, računala i testova kako bi se testiranje vršilo i nalazi izdavali na licu mjesta. Postavili su i web aplikaciju https://covid-zadar.com/ putem koje se upisuje goste i naručuje za testiranje na vrlo jednostavan način i bez čekanja.

Nadalje, predsjednik Strukovne skupine Tomislav Fain je izvijestio o ishodu pregovora s mjerodavnim tijelima vezano za uvrštavanje djelatnosti putničkih agencija u Vladinu mjeru nadoknade fiksnih troškova. Naime, dogovor je postignut te bi odluka trebala uskoro stupiti na snagu prema kojoj će se putničkim agencijama koje su u 2020. godini imale pad prihoda 75 posto i više u odnosu na 2019. godinu isplatiti jednokratna novčana pomoć u iznosu od pet do sedam tisuća kuna po zaposlenom.

Zaključno, predstavnici agencija su se složili da s obzirom na statistiku dolazaka i noćenja u Županiji za prvih pet mjeseci 2021. prema kojoj se bilježi rast od oko 54 posto te na najave rezervacija koje su počele pristizati, očekuje se dosta dobra sezona, te se nadaju oporavku poslovanja.