Održana prezentacija povodom obilježavanja Svjetskog i europskog tjedna novca u Hrvatskoj

Objavljeno: 27. 03. 2019. , Ažurirano: 27. 03. 2019.

Prezentacija za medije povodom obilježavanja Svjetskog i europskog tjedna novca u Republici Hrvatskoj, koji se obilježava od 25. do 31. ožujka, održana je 26. ožujka u Ministarstvu financija. Predstavnici Ministarstva financija su, u suradnji s predstavnicima ostalih dionika provedbe financijske pismenosti, održali kratku prezentaciju o aktivnostima koje će provesti u sklopu obilježavanja tjedna novca i o ostalim aktivnostima koje će provoditi do kraja godine te pozvali građane na sudjelovanje. Cilj je bio stavljanje snažnijeg naglaska na financijsku pismenost i aktivnosti koje se provode u vezi s financijskim opismenjavanjem u Hrvatskoj. Uz Ministarstvo financija, ostali dionici koji su sudjelovali u prezentaciji bili su: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta, Hrvatska narodna banka,  Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga,  Agencija za odgoj i obrazovanje,  Hrvatska gospodarska komora, Hrvatska udruga poslodavaca,  Hrvatska udruga banaka,  Hrvatski ured za osiguranje, Štedopis, Udruga društava za upravljanje mirovinskim fondovima i mirovinskih osiguravajućih društava, Zagrebačka burza, Ekonomski fakultet iz Zagreba, Savez samostalnih sindikata Hrvatske i Hrvatski institut za financijsku edukaciju.

O Svjetskom i europskom tjednu novca

U želji da sustavno i trajno potiče učenje i poučavanje financijske pismenosti, kako bi što više građana, posebice mladih, steklo financijsko obrazovanje, Hrvatska i ove godine obilježava Svjetski tjedan novca, Global Money Week (www.globalmoneyweek.org) i Europski tjedan novca, European Money Week (www.europenmoneyweek.eu). Cilj obilježavanja jest podizanje svijesti djece i mladih o važnosti novca, financijskog opismenjavanja i financijskog zaključivanja.

Prema definiciji OECD-a: „Financijsko obrazovanje je proces izgradnje kapaciteta kojim pojedinci podižu svoje razumijevanje financijskih proizvoda i sadržaja te putem informacija, poučavanja i objektivnih savjeta razvijaju vještine i samopouzdanje, kako bi mogli postati svjesniji financijskih rizika, ali i prilika za informirane odluke te kako bi znali kome se obratiti za pomoć, izgraditi prikladne stavove i reakcije, a radi poboljšanja svoga financijskog položaja i dobrog upravljanja novcem.“

Svjetski je tjedan novca godišnja inicijativa Child & Youth Finance Internationala (CYFI) koji, u suradnji s Organizacijom za ekonomsku suradnju i razvoj (eng. OECD) te ove godine s Afričkom unijom (eng. African Union), kontinuirano radi na podizanju financijske svijesti djece i mladih. Nastoji se što više potaknuti mlade na razmišljanje o novčanim pitanjima, sredstvima koja je potrebno osigurati za život te o poduzetništvu. Od 2012. godine održano je sedam kampanja kojima su bila obuhvaćena 32 milijuna djece i mladih u 169 zemalja diljem svijeta.

Financijsko je opismenjavanje ključno zbog iznimno dinamičnog života koji većina građana danas vodi (česta promjena zaposlenja, životnog stila, različite životne situacije), pojave sve složenijih financijskih proizvoda i usluga na rastućim i sve dinamičnijim financijskim tržištima te ubrzanog razvoja novih tehnologija. Stoga je potrebno educirati mlade i potaknuti ih na razmišljanje o budućnosti i planiranje, uputiti na jačanje svijesti o prihodima odnosno rashodima, kako bi bili sposobni ispravno odlučivati o potrošnji, odnosno voditi sami svoj osobni proračun i nastojati ostvariti štednju.

Relevantne aktivnosti HGK predstavila je Vanja Dominović, pomoćnica direktora Sektora za financijske institucije i ekonomske analize. Najavila je edukacije za učenike srednjih škola u pet županijskih komora: Virovitica, Bjelovar, Varaždin, Požega i Šibenik te predavanje za studente Ekonomskog fakulteta Zagreb. Svi učenici dobit će brošuru o financijskoj pismenosti i ostale prigodne materijale. Govoreći o ostalim aktivnostima HGK tijekom godine koje pridonose financijskom opismenjavanju hrvatskih građana, najavila je tradicionalno obilježavanje Svjetskog dana investicijskih fondova u travnju i Svjetskog dana štednje u listopadu nizom edukativno-informativnih aktivnosti. Na Danu otvorenih vrata HGK srednjoškolci iz cijele Hrvatske mogu saznati više o HGK i temama u vezi s EU i financijskom pismenosti, a projekt Više znamo, bolje razumijemo nastavlja se i sljedeće školske godine.