ŽK Split sudjelovao u osvješćivanju rodno uvjetovanog nasilja i nejednakosti u športu

Objavljeno: 29. 10. 2018. , Ažurirano: 29. 10. 2018.

EPAS – Enlarged Partial Agreement on Sport, u suradnji sa Središnjim državnim uredom za šport i Uredom za ravnopravnost spolova Vlade RH, održao je 25. listopada u zagrebačkom hotelu Dubrovnik konferenciju Rješavanje pitanja nejednakosti u športu: Položaj žena na rukovodećim pozicijama i sprječavanje nasilja nad ženama u športu, u sklopu zajedničkog projekta Vijeća Europe i Europske komisije ALL IN: Towards gender balance in sport.

Cilj je bio osvješćivanje boljeg razumijevanja uzroka, opsega, oblika te posljedica rodno uvjetovanog nasilja i nejednakosti u športu, a zaključci će rezultirati preporukama prema športskim institucijama na razini Vijeća Europe.

„Razni oblici neravnopravnosti snažno su prisutni u životu pojedinaca i športu današnjice, a baš bi šport morao, kao utjecajna pojava, dati pozitivan doprinos društvu i maksimalno djelovati na smanjenju tih neravnopravnosti“, rekao je Krešimir Šamija, zamjenik državne tajnice za šport Janice Kostelić, prilikom otvorenja konferencije. Šamija je istaknuo važnost međuresorne suradnje uzimajući u obzir specifičnosti u području športa te kao primjer dobre prakse naveo upravo Središnji državni ured za šport u kojem je, uz državnu tajnicu Janicu Kostelić, na rukovodećim pozicijama sedam žena.

Na konferenciji je bilo riječi o potrebi povećanja broja žena na rukovodećim pozicijama te sprječavanju svih oblika nasilja nad ženama u športu. Održana je i interaktivna radionica tijekom koje su sudionici mogli sudjelovati u raspravama i primjerima dobre prakse kada su u pitanju politika, program i akcija za sprječavanje nasilja nad ženama u športu te promicanje ravnopravnosti spolova na rukovodećim pozicijama.

Slijedom održanog panela Iz športskog u poslovni uspjeh, na Okruglom stolu za poduzetništvo žena održanom kao dio prve zajedničke konferencije Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora, gradova i sveučilišta 17. listopada u Splitu, na ovoj je konferenciji sudjelovala i predstavnica Županijske komore Split Adriana Radić Brzović.