BDP u BPŽ i RH 2000.-2017.
Izvor: HGK

10. sjednica Gospodarskog vijeća: od 2013. do 2019. godine izvoz udvostručen

Objavljeno: 13. 11. 2020. , Ažurirano: 16. 11. 2020.

Gospodarsko vijeće ŽK Slavonski Brod održalo je 10. studenoga 10. sjednicu na kojoj su članovi informirani o poslovanju poduzetnika Brodsko-posavske županije u 2019. godini te o aktualnoj situaciji u gospodarstvu.

U 2019. godini je na području Brodsko-posavske županije poslovalo 1905 trgovačkih društava u kojima je bilo zaposleno 17.812 radnika (3% više nego u 2018.). U odnosu na poslovanje u 2018. godini ostvaren je porast ukupnog prihoda 7%, dobiti prije oporezivanja 32%, gubitka prije oporezivanja 30% i izvoza 10%. Ostvarena dobit veća je od gubitka prije oporezivanja u iznosu 250.291.238 kn (30% veća od ostvarene u 2018. godini).

U strukturi gospodarstva prevladava prerađivačka industrija (48% ukupnog gospodarstva), trgovina (19%), graditeljstvo (12%) i poljoprivreda (7%). U odnosu na predkriznu 2008. godinu gospodarstvo je mjereno ukupnim prihodima poraslo 30%, brojem zaposlenih u tvrtkama 19% dok je nezaposlenost smanjena 54%. Broj zaposlenih povećan je u 2019. u odnosu na 2008. godinu u svim djelatnostima (najviše u metaloprerađivačkoj industriji 43%) izuzev graditeljstva (pad 21%). Analizirani podaci svjedoče o rastu gospodarstva koji ipak nije dovoljan da se značajno smanji zaostajanje za prosjekom Republike Hrvatske. Zadnji podaci o bruto domaćem proizvodu po stanovniku Brodsko-posavske županije pokazuju da iznosi 56% ostvarenog u Republici Hrvatskoj te da se tek od 2014. godine bilježi približavanje hrvatskom prosjeku. Posebno zabrinjava podatak da na jednog umirovljenika dolazi svega 1,1 zaposleni. Ohrabruje podatak da je od 2013. do 2019. godine izvoz udvostručen, što svjedoči o većoj orijentaciji na vanjska tržišta te o povećanju konkurentnosti gospodarstva.

Na navedene trendove velik utjecaj će imati ovogodišnja kriza izazvana koronavirusom a najugroženije su djelatnosti vezane uz ugostiteljstvo i turizam. Pozitivno su ocjenjene mjere Vlade RH namijenjene očuvanju radnih mjesta i likvidnosti, no i dalje je potrebno pratiti razvoj situacije te predlagati mjere i aktivnosti kojima će se smanjivati negativan utjecaj krize na gospodarstvo.

Analizirajući 21 podatak o poslovanju svih 1905 tvrtki, Gospodarsko vijeće je donijelo odluku o priznanjima ŽK Slavonski Brod za poslovanje u 2019.g.

U kategoriji velikih trgovačkih društava plaketu Zlatna kuna zaslužila je tvrtka Hidromont industrijska montaža d.o.o. iz Slavonskog Broda, u kategoriji srednjih tvrtka Aminolabs Atlantic d.o.o. iz Nove Gradiške, a u kategoriji malih, tvrtka Đuro Đaković Elektromontaža d.o.o. iz Slavonskog Broda.

Uz izuzetne rezultate u poslovanju za 2019. godinu, tvrtke su kontinuirano uspješne i ostvaruju višegodišnji rast i razvoj poslovanja.

Članovi Gospodarskog vijeća informirani su i o projektu HGK Digitalna komora.

Digitalna komora je nova informacijsko-komunikacijska platforma za e-usluge. Na portalu digitalnakomora.hr potpuno besplatno je dostupno osam e-usluga koje su razvijene kako bi pridonijele unaprjeđenju poslovanja Hrvatske gospodarske komore i njenih članica. Među osam e-usluga su: e-članice, e-financiranje, e-javne ovlasti, e-gospodarske informacije, e-učenje, e-zakonodavstvo, e-sajmovi i promocije i e-pokreni poslovanje. Na ovaj način se ubrzava međusobna komunikacija i unaprjeđuju odnosi uz smanjenje troškova. Sve tvrtke su pozvane da se registriraju na portalu digitalnakomora.hr. Registracija i korištenje podataka s portala su besplatni, a registracijom se ima pristup svim e-uslugama skupa s pripadajućim komponentama unutar pojedine e-usluge.