Izvor: HGK
Održan sastanak Radne skupine za unaprjeđenje uvozno izvoznih procesa
Objavljeno: 19. 02. 2026.
Izvor: HGK
Na inicijativu Udruženja otpremništva i logistike održan je sastanak Radne skupine za unaprjeđenje uvozno-izvoznih procesa u središnjici Hrvatske gospodarske komore.
Sastanku je prisustvovalo ravnateljstvo Carinske uprave RH na čelu sa zamjenikom ravnatelja Bosiljkom Zlopašom, kao i predstavništvo Vijeća Udruženja otpremništva i logistike predvođeno predsjednikom Udruženja Petrom Šimićem te direktorom Sektora za promet i logistiku HGK Dariom Soldom.
Tijekom sastanka raspravljalo se o jačanju međusobne suradnje Carinske uprave RH i gospodarstvenika, s posebnim naglaskom na unaprjeđenje graničnih procedura i ubrzanje uvozno-izvoznih procesa. Posebna pažnja posvećena je izazovima u provedbi Postupka 42 te primjeni Uredbe (EU) 2024/573 Europskog parlamenta i Vijeća od 7. veljače 2024. o fluoriranim stakleničkim plinovima, kojom se mijenja Direktiva (EU) 2019/1937 te stavlja izvan snage Uredba (EU) br. 517/2014. Razmotrene su i druge aktualne teme od značaja za članice Udruženja.
Zaključeno je kako će se s ovakvim oblikom sastanaka nastaviti i ubuduće, budući da izravan dijalog svih dionika omogućuje otvorenu raspravu o aktualnoj problematici i brže pronalaženje rješenja. U tom je kontekstu dogovoreno održavanje terenskih sastanaka Radne skupine u Slavoniji i Rijeci do ljeta.