Odlično posjećena ESG akademija - Strategija održivog poslovanja u Dubrovniku
Objavljeno: 07. 05. 2024.
HGK – Županijska komora Dubrovnik u hotelu Kompas u Dubrovniku organizirala radionicu o izvještavanju o održivom poslovanju prema novim europskim standardima (ESRS) za četrdesetak svojih članica.
Nastavno na izmjene europskog zakonodavstva te obaveze da od ove godine velike tvrtke, a od iduće godine srednje tvrtke, postaju obveznici predaje nefinancijskih izvještaja, zajedno sa GFI izvješćima, članice su imale priliku saznati što će sve trebati za uspostavljanje sustav praćenja podataka, koji će i m biti obvezni sklopu ovih ESG izvještaja.
Obveza izrade nefinancijskog izvješća do sada se odnosila na tvrtke s više od 500 djelatnika, no u drugoj polovici ove godine broj obveznika će biti puno veći. Očekuje se da će se u hrvatsko zakonodavstvo prenijeti Direktiva o korporativnom izvješćivanju, izmjenom Zakona o računovodstvu, Zakona o reviziji i Zakona o tržištu kapitala.
Inače ESG Akademiju je HGK pokrenula u listopadu 2022. s ciljem educiranja, povezivanja i informiranja poslovne zajednice na temu okolišnih, društvenih i upravljačkih (ESG) kriterija, a do sada je održano 19 radionica, što strateških, što specijaliziranih za pojedine industrije, na kojima je sudjelovalo više od 1.300 polaznika.
Osim putem edukacija ESG Akademije HGK pomaže tvrtkama i u mjerenju njihovih održivih praksi. ESG rating HGK je model ocjenjivanja ESG praksi tvrtki i nova nagrada koju Komora dodjeljuje tvrtkama s najboljim rezultatima na tradicionalnoj konferenciji HGK ''Podržimo održivo'' u rujnu.