Inovacije u poljoprivredi i prehrambenoj industriji predstavljene na Agro Arci

Objavljeno: 29. 04. 2019. , Ažurirano: 30. 04. 2019.

Organizatori sajma su Udruga inovatora Hrvatske i Grad Karlovac, dok je Hrvatska gospodarska komora partner i supokrovitelj sajma

"Biti inovatorom čisti je entuzijazam, a biti poduzetnikom čista matematika. Na tržištu žive samo oni koji na kraju godine podvuku crtu i uprihode više nego što su trošili. No mnogi inovatori imaju odlične ideje, pa smo zato i pokrenuli cijeli sustav potpore kako bi zamisli kreativnih ljudi doživjele svoju komercijalizaciju. Osmislili smo natječaje i osigurali sredstva kako bismo poticali inovativno-poduzetničke projekte i kako najveći izvozni proizvod Republike Hrvatske ne bi i dalje bio izvoz mladih, školovanih ljudi", rekao je ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat otvarajući 11. Agro Arcu, međunarodni sajam inovacija u poljoprivredi, prehrambenoj industriji i poljoprivrednoj mehanizaciji, koji se od 25. do 27. travnja održava u Karlovcu.

Agro Arca mjesto je okupljanja inovatora i udruženja inovatora, poduzetnika, obrtnika i obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, međunarodnih i nacionalnih gospodarskih organizacija, obrazovnih institucija i svih koji žele prezentirati svoje proizvode i usluge, tehničko-tehnološka dostignuća ili projekte usmjerene na razvoj poljoprivredne proizvodnje i proizvodnje hrane. Prigoda je to za upoznavanje s najnovijim dostignućima u poljoprivredi i prehrambenoj industriji te onima na području ekološke i tradicionalne proizvodnje hrane. Na sajmu su se predstavili izlagači iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Slovenije, Makedonije, Italije, Rumunjske i Islamske Republike Irana.

Predsjednik ŽK Karlovac Zlatko Kuzman na otvorenju Agro Arce istaknuo je da je HGK u sklopu Sektora za industriju osnovala Zajednicu za inventivni rad koja pomaže inovatorima u poslovnom povezivanju s mogućim domaćim i stranim partnerima, posebno putem projekta Inovacijske misije  i sufinanciranje predstavljanja hrvatskih inovatora na međunarodnim sajmovima inovacija. Dodao je i da se ŽK Karlovac aktivno uključila u poticanje i promidžbu inovatora i njihovog rada još 1993., kada je na njenu inicijativu osnovana Udruga inovatora Karlovačke županije, danas jedna od najuspješnijih udruga inovatora u Hrvatskoj, a najznačajnija je zajednička aktivnost organizacija bijenalne izložbe inovacija iKA u Karlovcu. Inovatori su u karlovačkoj komori redoviti korisnici usluge Sustav savjetovanja poduzetnika, gdje se mogu informirati o tome kako osnovati tvrtku i započeti poslovanje ili pronaći izvore financijske potpore, a za mlade, inovativne i visokoobrazovane poduzetnike početnike koji svoje ideje i kreativnost žele razviti u poduzetništvu osnovali smo i Razvojni centar Karlovac u kojem mogu započeti svoje poslovanje uz povoljne uvjete. Na prigodnom infoštandu ŽK Karlovac i ovom je prigodom promovirala Razvojni centar te znakove kvalitete HGK, dok je ŽK Rijeka predstavila Bazu inovacija i inovatora Primorsko-goranske županije.

Dio bogatoga popratnog programa Agro Arce održao se u ŽK Karlovac. Na konferenciji Ambalaža - utjecaj na kvalitetu proizvoda i očuvanje okoliša Nevenka Gašparac iz Odjela za upravljanje kvalitetom HGK održala je predavanje Brendiranje hrvatskih proizvoda i usluga znakovima kvalitete HGK, dok je predavanje Kako koristiti intelektualno vlasništvo kao alat u vlastitom poslovanju održala Tanja Milović iz Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo.