Dani hrvatskog turizma, Hvar 2018.; Izvor: HGK

Dodijeljene nagrade za deset najboljih na Danima hrvatskoga turizma

Objavljeno: 26. 10. 2018. , Ažurirano: 26. 11. 2018.

„Ljudski resurs je naše najveće blago i turistički uspjeh koji ostvarujemo ne bi bio moguć bez ovogodišnjih laureata. Kao društvu, slijedi nam još veće povećanje kvalitete, ponude i rezultata turizma, uz jačanje drugih sektora koji će prouzročiti povećanje BDP-a i opće razine blagostanja. U tome turizam posredno predstavlja veliku polugu, upravo u smislu plasmana naših domaćih proizvoda, što treba služiti kao najbolji i najveći prodajni izlog. Naime, iluzorno je očekivati da će samo turisti u našem smještaju povećati značajno tržište tvrtkama. No, može se očekivati kako se naši proizvodi, od prehrane do namještaja ili IT rješenja u smještaju, mogu uspješno promovirati i predstaviti stranim turistima“, rekao je predsjednik HGK Luka Burilović povodom sinoćnje dodjele top deset nagrada Hrvatske gospodarske komore Turistički cvijet – kvaliteta za Hrvatsku i nagrada Hrvatske turističke zajednice u sklopu manifestacije Dani hrvatskoga turizma u Hvaru.

Burilović.jpgPredsjednik HGK Luka Burilović na Danima hrvatskog turizma 2018.; Izvor: HGK; Izvor: HGK

U sklopu tradicionalne turističke manifestacije Dani hrvatskog turizma, sinoć su dodijeljene turističke nagrade za najbolje od najboljih u turizmu, u kategorijama: Kulturna turistička atrakcija godine, Turistički događaj godine, Inovacija u turizmu godine, Marina godine, Restoran godine, Kamp godine, Turistička agencija godine, Hotel godine, Turistička destinacija godine i nagrada „Anton Štifanić“ – za životno djelo te osobu godine. Dobitnicima su nagrade uručili predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković, ministar turizma Gari Cappelli, direktor Glavnog ureda Hrvatske turističke zajednice Kristjan Staničić te predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović.

„Ove godine naša je zemlja ovjenčana brojnim nagradama, bolje nego ikad rangirana na svjetskoj turističkoj karti te povezana zračnim linijama s cijelim svijetom. Svrstani smo među tri najpoželjnija odredišta u Europi, Hrvatska je ovjenčana titulom najpoželjnije nove europske destinacije za kineske turiste te je proglašena najboljom turističkom destinacijom u kanadskom Quebecu.  Iza nas je gotovo deset mjeseci turističke godine koja je bila izazovna i uzbudljiva, a vjerujem da će se pozitivni rezultati nastaviti i u posljednjim mjesecima ove rekordne godine. Uspjeh je plod rada svih turističkih djelatnika, svih domaćina i onih koji čine turizam boljim. Stoga bi ovim putem želio čestitati svima vama, a posebno nagrađenima, što hrvatski turizam svake godine činite sve kvalitetnijim, inovativnijim i zanimljivijim. Vjerujem da je ispred svih nas svijetla i ispunjavajuća budućnost hrvatskog turizma te da ćemo zajedničkim djelovanjem i suočavanjem sa svim izazovima u budućnosti i dalje obarati rekorde te učiniti hrvatski turizam još konkurentnijim, još otvorenijim i još potpunijim doživljajem za svakog posjetitelja“, istaknuo je ministar turizma Gari Cappelli.

„Turizam je vrlo specifičan sektor na koji snažan utjecaj ima cjelokupna zajednica. Upravo zbog toga ova svečana dodjela nagrada u sklopu Dana hrvatskog turizma predstavlja možda i najvažniji dio jer tako dodatno naglašavamo važnost i doprinos svih turističkih djelatnika u ostvarenju turističkih rezultata. Hrvatska je danas respektabilna turistička destinacija koja iz godine u godinu zadržava pozitivne trendove rasta, a rezultat je to nesebične predanosti i rada naših ljudi. Ohrabreni odličnim ovogodišnjim rezultatima idemo snažno prema naprijed i ususret 2019. turističkoj godini“, poručio je direktor HTZ-a Kristjan Staničić

Predsjednik Vlade RH Andrej Plenković osvrnuo se na važnost turizma za hrvatsko gospodarstvo, ali i istaknuo da bez snažnoga gospodarstva nema ni snažnoga turizma, čiji se razvoj mora temeljiti na održivosti. „Do kraja godine možemo očekivati više od 12 milijardi eura prihoda i više od milijarde eura investicija. Prihodi od turizma u ovoj su godini porasli za 20%.  Za takvo generiranje rasta potrebni su ljudi. Rezultati su sjajni i zahvaljujem svima“, rekao je Plenković, uz najavu da će se sljedeće godine Dani hrvatskoga turizma održati u Slavoniji u skladu s ciljem spajanja zelene i plave Hrvatske.

Ovom su dodjelom nagrada zaključeni Dani hrvatskog turizma u gradu Hvaru na otoku Hvaru, a manifestaciji je prisustvovalo više od tisuću sudionika iz hrvatskoga turističkog sustava te iz poslovnog i društvenog života. Organizatori su skupa Ministarstvo turizma, Hrvatska turistička zajednica i Hrvatska gospodarska komora koji ovu manifestaciju zajedno organiziraju već jedanaestu godinu za redom. Dani hrvatskog turizma ove su se godine održali uz potporu Grada Hvara  i Turističke zajednice Grada Hvara koji ove godine obilježavaju 150 godina organiziranoga turizma.

DHT_banner_2018.jpg