Izvor: Pixabay

Održan okrugli stol na temu financiranja projekata u području toplinarstva

Objavljeno: 27. 11. 2020. , Ažurirano: 01. 12. 2020.

Ususret Celsius Summitu koji će se održati online 9. i 10. prosinca, održan je prvi zatvoreni okrugli stol o financiranju projekata toplinarstva. Okrugli stol je organizirala Hrvatska gospodarska komora i njezina Grupacija za toplinarsku djelatnost u suradnji s  Regionalnom energetskom agencijom Sjeverozapadne Hrvatske. Na okruglom stolu su, uz predstavnike organizatora i tvrtki, sudjelovali predstavnici Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Europske investicijske banke te Hrvatske banke za obnovu i razvitak.

Okrugli stol je bio prilika za razmjenu informacija o ključnim mehanizmima financiranja projekata u području toplinarstva koji su otvoreni ili se uskoro otvaraju te prilika za razmjenu iskustava o provedenim projektima. Predstavnici Regionalne energetske agencije Sjeverozapadne Hrvatske predstavili su Inovacijski fond, dok su predstavnici Hrvatske gospodarske komore predstavili Modernizacijski fond. Također je pokrenut dijalog između tvrtki i nadležnih institucija o važnosti centralnih toplinskih sustava za energetsku učinkovitost, a time i energetsku tranziciju RH.

Hrvatska gospodarska komora je u suradnji s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja od 26. listopada do 2. studenoga provela anketu o spremnosti projekata za sufinanciranje iz sredstava Modernizacijskog fonda. Na okruglom su stolu predstavljeni rezultati prikupljenih prijedloga projekata toplinarstva u kumulativnom obliku.

Tijekom rasprave zaključeno je kako je glavna prepreka u realizaciji projekata nedostatak sredstava te su stoga članovi Grupacije predložili Ministarstvu osnivanje fonda za tehničku pomoć u realizaciji projekata.

Održani okrugli stol je samo jedan u nizu okruglih stolova koji će se održati na temu toplinarstva. Naime, centralizirani toplinski sustavi su jedan od prioriteta energetske politike RH te se očekuje nastavak poticanja povećanja energetske učinkovitosti u sustavima daljinskog grijanja kao jednog od značajnijih segmenata postizanja energetske učinkovitosti u zgradarstvu.