Odgovor na klimatske promjene - primjer Zagrebačkog inovacijskog centra


Objavljeno: 23. 12. 2020. , Ažurirano: 22. 01. 2021.


ZICER potiče projekte koji će oblikovati održivu budućnost

Uprava Zagrebačkog inovacijskog centra – ZICER svjesna je da klimatske promjene utječu na to kako živimo danas te da će još više oblikovati okolnosti života u budućnosti.

"Krajnje je vrijeme da se intenzivira ispravno postupanje prema prirodi. Sve više startupova koji se razvijaju u Ziceru stvaraju zelena tehnološka rješenja. Ta rješenja se često razvijaju u znanstvenim krugovima. Naš cilj je pomoći im u transferu prema poduzetništvu. Uz našu podršku, koja obuhvaća iskusne mentore, ciljanu edukaciju, infrastrukturu i financije – klimatski održivi projekti postaju tržišno održivi", ističe direktor Zicera Frane Šesnić.

EIT Climate KIC Croatia akcelerator

Uz Zicerove programe Inkubacije i Startup Factory predakceleracije, poseban se naglasak stavlja na razvoj rješenja s pozitivnim utjecajem na klimatske uvjete kroz EIT Climate-KIC Croatia akcelerator. Riječ je o programu Europskog instituta za inovacije i tehnologiju koji je najveći europski program za akceleriranje startupova koji razvijaju rješenja s pozitivnim utjecajem na klimatske uvjete. Kroz 2020. godinu pet startupova je dobilo cjelovitu podršku koja je obuhvaćala i bespovratnu financijsku podršku u ukupnom iznosu od 120.000 eura.

ZICER se ponosi svojim uspješnim zelenim startupovima

ZICER posebno ističe svoje EIT Climate KIC startupove i ponosi se konkretnim poslovnim uspjesima zaokruženim značajnim investicijama kakvu je, primjerice, postigao startup Ascalia (600.000 eura tijekom ovogodišnjeg programa) koji razvija softverska i hardverska rješenja za gradove kojima bi smanjili svoj ugljični otisak i postali održivi pametni gradovi. Ističu uspješnu crowdfunding kampanju i investiciju startupa Miret (250.000 eura u 2020.) koji proizvodi najekološkije tenisice na svijetu i startup VeeeMee koji svojom platformom spašava količine hrane mjerljive u tisućama tona od propadanja .

Šesnić govori o tome kako lanjski pobjednik programa Startup Factory, startup NuoTwo koji je za razvoj ostvario 200.000 kuna bespovratnih sredstava Grada Zagreba, razvija pametne panele koji upijaju CO2 i CO4 iz okoline i pretvaraju ga u svježi zrak i biomasu. Ovogodišnji pobjednik nove generacije Startup Factoryja, startup Oil Gels, koji je za razvoj ostvario 150.000 kuna, također razvija rješenje koje ima potencijal znatnog indirektnog utjecaja na okoliš.

"Samo iz ovih primjera vidimo kako sve više startupa razvoj usmjerava prema rješenjima čiste tehnologije. Takvi će projekti oblikovati budućnost, a baš oni mogu i moraju biti i tržišno održivi", poentirao je Šesnić.