Odgovor na klimatske promjene – primjer tvrtke INA
Odgovor na klimatske promjene – primjer tvrtke INA
Objavljeno: 23. 12. 2020. , Ažurirano: 24. 12. 2020.
INA d.d. je usmjerena održivoj proizvodnji te izgrađuje kapacitete za borbu protiv klimatskih promjena. Projekt EOR je jedna od aktivnosti kojom tvrtka INA radi na smanjenju ugljičnog otiska svog poslovanja i aktivno radi na implementaciji mjera za klimatsku neutralnost.
Projekt EOR
Projekt EOR (Enhanced Oil Recovery) podrazumijeva utiskivanje CO2 u zrela polja Ivanić i Žutica, gdje ostaje trajno uskladišten. Time se pridonosi povećanju proizvodnje ali i znatno utječe na smanjenje emisija CO2. Metoda EOR je WAG proces (eng.: water alternating gas injection) koji podrazumijeva naizmjenično utiskivanje CO2 i vode u iscrpljena naftna ležišta, u mjesečnim ciklusima. Iako je primarni cilj EOR-a povećanje iscrpka nafte, jednako tako je važan i sekundarni cilj – trajno skladištenje CO2.
Smanjenje ugljičnih emisija
Projekt ima važan ekološki aspekt s obzirom da su od početka njegove provedbe 2014. godine izbjegnute značajne emisije – trajno je uskladišteno više od 1,8 milijuna tona CO2 što je ekvivalent oko 30 % godišnjih emisija putničkih vozila u Hrvatskoj.
Projekt EOR ujedno se smatra i projektom CCUS (engl.: Carbon Capture, Utilization and Storage) koji podrazumijeva izdvajanje, korištenje i skladištenje CO2. To su projekti koji će imati veliku važnost u ostvarenju ciljeva smanjenja emisija stakleničkih plinova utvrđenih Pariškim sporazumom. Izgrađena postrojenja i instalacije za utiskivanje CO2 omogućuju proširenje projekta i na ostala naftna polja u blizini Ivanića i Žutice.
"Vjerujemo da će, u vrijeme kada Europska komisija traži veći zaokret prema održivoj proizvodnji, potencijal EOR-a i njegov daljnji razvoj prema izdvajanju, korištenju i skladištenju CO2 biti prepoznat i izvan kompanije, a INA posjeduje potrebno znanje i spremna ga je razvijati“, kažu stručnjaci iz održivog razvoja Ine d.d.