Odgovor na klimatske promjene – primjer tvrtke BeaRD bureau


Objavljeno: 23. 12. 2020. , Ažurirano: 24. 12. 2020.


Za mikropoduzeće BeaRD bureau, klimatske promjene predstavljaju koncept poslovanja. Iako je tvrtka osnovana kako bi klijentima unapređivala proizvodnju do razine potrebne za industriju 4.0, u zadnjih 18 mjeseci aktivno djeluje u rješavanju problema klimatske krize kroz provedbu projekta nuotwo.

Projekt nuotwo 

Projekt nuotwo  razvija smart aktivne panele koji apsorbiraju CO2 i pretvaraju ga u kisik i biomasu.

"Urbane i ruralne sredine su izvor oko 70% stakleničkih plinova, odnosno emisija CO2. Naš projekt nuotwo pretvara taj problem u poslovnu priliku – de facto, nuotwo panel je stablo na struju. Kontinuirano obnavlja zrak unutar prostorije, izdvajajući višak CO2 i proizvodeći kisik. Na taj način, korisnicima se omogućuje ušteda do čak 27% troškova grijanja i hlađenja. Ugradnjom nuotwo panela, naši korisnici pretvaraju svoje zgrade u šume", kaže osnivač tvrtke Marko Brkljačić.

Vrijednost projekta nuotwo leži u pozitivnom utjecaju koji ima na okoliš i klimu, te u činjenici da svojim korisnicima nudi mogućnost da smanje ugljični otisak svog poslovanja. Procjenjeno je da prosječno srednje poduzeće ima otprilike 150 zaposlenika koji mogu emitirati 10 tona CO2 godišnje. Paneli nuotwo imaju potencijal pretvoriti tih 10 tona CO2 u 10 tona biomase, koja ima veliku tržišnu vrijednost.

Kružni poslovni model

Važan aspekt projekta nuotwo je koncept poslovnog modela, koji se zasniva na temeljima kružne ekonomije. Tvrtka želi stvoriti ekosustav u kojem klijenti nisu kupci, već partneri projekta koji koriste panele bez naknade, a profit tvrtka zasniva na sakupljanju, preradi i prodaji biomase koja se, između ostalog, može iskoristiti u obliku obnovljivog izvore energije, odnosno biogoriva.

Cilj ovakvog poslovanja je postići održivost i postati predvodnica na domaćem, a i stranom tržištu, u kreiranju poslovne zajednice koja svoj utjecaj na klimatske promjene gleda kroz odgovornu poslovnu priliku.

"S tim u skladu, projekt nuotwo prepoznajemo kao primjer dobre prakse u ispunjavanju 13. cilja održivog razvoja te smatramo da posjedujemo proizvod koji može pomoći cijelom svijetu u mitigaciji efekta stakleničkih plinova i klimatskih promjena s kojima smo suočeni", dodaje suosnivačica projekta Iva Soža.