Obilježeno 10 godina Erasmusa za poduzetnike početnike

Objavljeno: 21. 03. 2019. , Ažurirano: 27. 03. 2019.

Za razmjenu poduzetnika osigurano gotovo 130 tisuća eura

Erasmus za poduzetnike početnike, program koji pomaže perspektivnim europskim poduzetnicima da usvoje potrebne vještine i znanja za pokretanje ili uspješno vođenje tvrtke, obilježio je deset godina postojanja. Sudjelovanjem u programu novi poduzetnici usvajaju i razmjenjuju znanje i poslovne ideje s iskusnim poduzetnikom kod kojeg borave i s kojim surađuju u razdoblju od jednog mjeseca do šest mjeseci, a boravak im dijelom financira Europska komisija preko posredničkih organizacija. Hrvatska je gospodarska komora za novi ciklus razmjena osigurala gotovo 130 tisuća eura.

„Poduzetnicima početnicima to je neprocjenjiv prozor u svijet u kojem će se jednoga dana naći, dok iskusnijim poduzetnicima svjež poduzetnički duh može značiti neku novu perspektivu i drukčiji pogled na industriju“, rekla je direktorica Sektora za industriju HGK Tajana Kesić Šapić povodom obilježavanja deset godina projekta, naglasivši da je program i prilika za umrežavanje te za pronalazak novih partnera za buduće poslovanje.

HGK u projektu sudjeluje od 2012. godine kao posrednička organizacija. U tom periodu osigurano je više od 360 tisuća eura za razmjene u sklopu programa, a dosad je realizirano ukupno 65 razmjena.

„Na razmjeni sam bila šest mjeseci i postupno su me uvodili u posao. Na svakom koraku me pratio mentor. Nikakva teorija ni studija slučaja ne može zamijeniti stvarne situacije, pogotovo komunikacije s potencijalnim klijentima gdje su pristup i rješenja uvijek drukčiji“, rekla je Tihana Dragičević, direktorica tvrtke Elevate koja pruža usluge coachinga, mentoriranja i treninga.

Osnivač i direktor tvrtke GIT Denis Terzić već je nekoliko puta bio domaćin poduzetnicima početnicima te naglašava kako je program zanimljiv zbog mogućnosti stvaranja multikulturalnog okruženja u tvrtki. „Tijekom školovanja i sam sam nekoliko puta sudjelovao u razmjenama, stoga sam se odlučio prijaviti kao mentor“, rekao je Terzić koji je dosad mentorirao poduzetnike početnike iz Slovenije, Albanije i Ujedinjenoga Kraljevstva.

U Erasmusu za poduzetnike početnike trenutno sudjeluje 39 zemalja. Najčešći sektori u kojima se ostvaruje razmjena poduzetnika jesu promocija i mediji (15 posto), obrazovanje (10 posto), arhitektura i graditeljstvo (10 posto), informacijske tehnologije (8 posto) i turizam (8 posto).

U programu mogu sudjelovati novi poduzetnici koji tek planiraju otvoriti tvrtku ili postojeći s tvrtkama do tri godine starosti. Kao domaći poduzetnici, tj. mentori, u programu mogu sudjelovati vlasnici tvrtki starijih od tri godine ili poduzetnici koji su izravno uključeni u uprave malih i srednjih tvrtki.

Prijave za novi ciklus otvorene su od veljače 2019. godine, a za više informacija poduzetnici se mogu obratiti Hrvatskoj gospodarskoj komori putem e-adrese industrija@hgk.hr.